Yarıyıl tatilini kusursuz bir kayak tatiline çevirmek için yapman gereken tek şey; doğru kayak merkezini seçmek! Kayak malzemelerin ve en şık kışlık kıyafetlerin hazırsa senin için derlediğim Avrupa kayak merkezleri arasından en doğru tercihi yapabilirsin. Bu kış Avrupa kayak merkezleri seni bekliyor, hadi birlikte keşfedelim.

Chamonix – FRANSA


Avrupa'nın 4.807 metreyle en yüksek zirvesi olan karla kaplı Mont Blanc'ta yer alan Chamonix, sevilen Avrupa kayak merkezlerinden biri. Dağın ve Chamonix çevresindeki buzulların yüksekliği, karı koruyan bir soğutma etkisine sahip. Bu nedenle Chamonix, kayak için her zaman doğru bir tercih.
 
Chamonix, ilk Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği yer olarak uluslararası bir ün kazandı. Chamonix'in altı farklı kayak alanından biri olan Grands Montets, kayak pistinde dünyanın en büyük yükseklik farkını bulunduruyor.
Daha az deneyimli kayakçılar için Brévent - Flégère bölgeleri uygun olacaktır. Her seviyeden kayakçı için tepeleri bulunan bu alanlar ayrıca harika da manzaralara sahip.
 

Zermatt – İSVİÇRE


Zermatt, İsviçre'nin en büyük dikey düşüşü ve 3.900 metreye kadar olan yüksekliklerde kayak yapılabilen arazisi ile Alplerin en yüksek kış sporları alanı!
 
Zermatt; bazıları yaşam alanlarında sona eren uzun pistleriyle biliniyor. 2019 sezonunda açılan Matterhorn Glacier Ride, dünyanın en yüksek 3S teleferiği ve saatte 2.000 kayakçıyı zirveye taşıyabiliyor. Bu muazzam Avrupa kayak merkezini daha güvenli ve daha erişilebilir hâle getirmek için GPS kullanan, hava durumu ve kar koşullarına göre kullanıcıyı uyaran ücretsiz bir uygulama bile var.

 

Cortina d’Ampezzo – İTALYA


İtalya Dolomites’te yer alan Cinque Torri'nin beş dağınık zirvesi, şık kasaba Cortina d'Ampezzo'ya güzel bir ortam ve muhteşem bir kayak alanı sağlıyor. Kış Olimpiyatları'nın 1956'da burada gerçekleştirilmesinden sonra, buraya gelen insanlar Cortina'yı bir kayak merkezi hâline getirdi. Şimdi çok geniş bir hayran kitlesine sahip olan beldede, çeşit çeşit mağazaya ve şık eğlence mekânına rastlamak mümkün.
 
Ama Cortina için kayak hâlâ en büyük çekim kaynağı. Olimpiyat dereceli parkurları ve yüksek rakımlı kar alanlarının dışında Cortina’da yeni başlayan kayakçılar için de bol bol kayak alanı var. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cortina, kayak sever misafirlerini bekliyor.
 

Kitzbühel – AVUSTURYA


Innsbruck ve Salzburg'dan çok uzak olmayan Avusturya Alplerindeki surlarla çevrili Kitzbühel köyü, çok güzel veya romantik bir tatil için tercih edilmesi gereken Avrupa kayak merkezlerden biri. Renkli, freskli lüks otellere ve Cortina gibi pahalı mağazalara ev sahipliği yapsa da Kitzbühel’de aileler ve sırt çantalı gezginler için uygun bütçeli yerel işletmeler de mevcut. Kısacası Kitzbühel, 170 kilometrelik kayak pistleri ile her seviyeden kayakçıyı tatmin edecek.
 
Eğer sen de bu kış Avrupa kayak merkezlerini ziyaret etmek istiyorsan booking.com’dan araştırma yapmaya ne dersin?