Doğası, havası ayrı denizi, plajları ayrı güzel Ege tatil yerleri arasından senin için en güzel bölgeleri listeledim. Hadi keşfet!

Ege ve Akdeniz’in Kesişme Noktası: Datça


Ege tatil yerleri arasında yer alan Datça, Muğla’nın bir ilçesi. Yolun Datça’ya düşerse Palamutbükü, Ovabükü ve Kargı koylarını mutlaka ziyaret etmelisin. Cennetten bir köşe gibi görünen bu eşsiz güzellikteki koy ve plajlarda deniz girip Datça merkezde bulunan restoranlarda keyifli vakit geçirebilirsin. Datça’daysan manzarasıyla da tarihi dokusuyla da kendine hayran bırakan Knidos Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi de unutma. Antik kentte günü batırmak oldukça popüler. Gece hayatını seviyorsan Eski Datça’nın gece kulüplerinde eğlenceli vakit geçirebilirsin. Gündüz tarihi dokusu ve samimi ruhuyla Eski Datça’yı keşfedebilir, ünlü şair Can Yücel’in evini de ziyaret edebilirsin.

 İzmir’de Huzurlu Bir Köşe: Dikili


İzmir’in kuzeyinde yer alan Dikili, en güzel İzmir tatil beldeleri arasında. Balıkesir ve Midilli Adası’na komşu olan Dikili’yi ziyaretinden sonra bu bölgelere de uğrayabilirsin. Hayıtlı, Bademli, Killik gibi birbirinden güzel koylara sahip olan Dikili’de halk plajlarında ya da özel plajlarda yüzebilirsin. Eğer kaplıca ziyaretlerini seviyorsan Çamurlu ya da Bademli Ilıcası tam sana göre. Denizden ve eğlenceden kalan vaktini Aternaus ile Pitane Antik Kenti’ni gezebilir, tarihe tanıklık edebilirsin. Doğayla iç içe güzel bir gün için Atatürk Botanik Bahçesi’nde de vakit geçirebilirsin.

 Adalı Olmaya Hazır Ol: Gökçeada


Eski Rum evleri, doğası, ılık ılık esen rüzgarı ve muhteşem deniziyle Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adası olma ünvanını taşıyor. Ege bölgesi tatil yerleri içinde yerini alan Gökçeada aynı zamanda Çanakkale’nin bir ilçesi. Laz, Aydıncık, Mavi koyları Gökçeada’nın en sevilen ve en güzel koyları olarak biliniyor. Güzel koylarında denize girip keyifli vakit geçireceğiniz Gökçeada’da Tuz Gölü ve Kent Müzesi’ne mutlaka gidilmeli. Zeytinliköy’de eski Rum evlerinin arasında gezinip kafelerde bir şeyler içmek de oldukça keyifli. Ayrıca adada rüzgar sörfü yaparak heyecan dolu anlar da yaşayabilirsin.

 Nehir ve Deniz Arasında: Akyaka 

Muğla’nın küçük bir sahil kasabası olan Akyaka, son yıllarda Ege kıyıları içinde yer alan en popüler destinasyonlardan biri. Sessiz, sakin ve huzur veren atmosferiyle bu kasaba Cittaslow ünvanını dahi almış. Bu sevimli kasabada Akyaka Plajı ve Albay Koyu’nda denize girebilirsiniz. Daha pek çok ücretli plajın bulunduğu, Kitesurf sporunun yoğun olarak yapıldığı Akyaka’da denize girmenin yanında Azmak Nehri’ni izlemenin de tadını çıkarabilirsiniz. Nehir kenarında bulunan otellerde konaklayabilir ya da restoranlarda sevdiklerinizle keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

 Antik Kent’te Tatil: Assos


Ege’de tatil yerleri genellikle doğal güzelliklerinin yanında tarihi dokularıyla da öne çıkıyor. Antik kent ünvanına sahip Assos da Ege sahilleri içerisinde bulunan benzersiz bir yer. Assos’da, Assos Limanı dışında bölgeye çok yakın olan Kadırga, Sivrice ve Sokakağzı koylarında denize girebilirsin. Behramkale Köyü’nün de içinde bulunduğu Assos’a gittiğinizde köyde bir gün batımı izlemenin, köy evlerinin ve yerli halkın hazırladığı yiyecekleri yemenin tadını çıkarmayı unutma. Ayrıca Assos Antik Kenti, Athena Tapınağı, Antik Liman’da vakit geçirmeden Assos’tan ayrılma.