Valizin ve uçak biletin hazır! Rüya gibi bir tatile çıkmak üzeresin. Sanatın, tarihin, romantizmin ve lezzetin ülkesi İtalya seni bekliyor. Peki nasıl bir İtalya tatili hayal ediyorsun? Sıradan bir İtalya turu mu yapacaksın, yoksa farklı rotalar mı arıyorsun? Kalabalık şehirlerden ve alışılmış turlardan sıkıldıysan, İtalya’nın Akdeniz kıyıları boyunca uzanan masalsı kentleri ve kasabaları, seyahatinin ilk durakları olsun. Çünkü bu küçük kent ve kasabaların tarih kokan sokakları, pırıl pırıl denizi, eşsiz mimarisi ve büyüleyici atmosferi İtalya seyahatini unutulmaz bir deneyime dönüştürecek. İşte İtalya seyahatinde gidebileceğin en güzel küçük kent ve kasabalar!

Saklı Cennet Positano


Positano’ya adım attığında kendini İtalya seyahatinde değil, adeta bir masalın içindeymiş gibi hissedeceksin. İtalya’nın bu şirin kasabasında seni ilk olarak limon ağaçları, begonviller, sardunyalar, rengârenk evler ve uçsuz bucaksız bir deniz karşılayacak. Positano’da her adımında kendini bir kartpostala bakıyor gibi hissedeceksin. İtalya tatiline, bu cennet kasabanın siyah kumlu plajlarında denize girerek başlayabilirsin. Daha sonra renkli evlerle ve doğayla bezeli sokaklarında keyifli yürüyüşler yapıp İtalya mutfağının eşsiz tatlarını keşfe çıkabilirsin. Her koşulda, bu küçük İtalya kasabası sana unutulmaz bir tatil yaşatacak.

Gökkuşağından Bir Parça: Manarola


İtalya tatilinden dönmeden görmen gereken en eşsiz köylerden biri Manarola. Yaklaştığında karşında bir gökkuşağı varmış gibi hissedeceğin bu küçük balıkçı köyü, UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Manarola’da dik yamaçlara kurulmuş pastelin her tonunda İtalyan evleri, kristal parlaklığında bir deniz ve Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetleri seni bekliyor. Kayalıklardan denize atlayabilir, üzüm bağlarını gezebilir ve bu sevimli köyün ortasında tüm heybetiyle yükselen San Pietro Kilisesi’nde tarihe tanıklık edebilirsin.

Ah Portofino!


Şarkılara konu olmuş Portofino’yu görmeden İtalya seyahatinden sakın dönme! Küçük bir liman kasabası olan Portofino’da yeşil ve mavi adeta dans ediyor. Denizi ve doğayı iç içe yaşayabileceğin bu şirin kasaba, en sevilen İtalya destinasyonlardan biri. Yamaçlardan adeta yıkılacakmış gibi duran kendine has mimarisi, kıyı boyunca dizilmiş restoranları, göz alıcı doğası ve buram buram tarih kokan dokusu ile bu şirin kasabaya âşık olmamak imkânsız.

Tarihin ve Doğanın Birleştiği Yer Polignano a Mare


İtalya tatilindeki bir sonraki durağın, Adriyatik Deniz’i kıyısında yükselen ve çok eski bir kasaba olan Polignano a Mare olsun. Orta Çağ izleri taşıyan bu kasaba; denizi, nefes kesen manzarası ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyülüyor. Tatil senin için sadece deniz, kum ve güneş değilse, gezmek ve keşfetmek de istiyorsan bu küçük kasaba sana aradığını fazlasıyla sunacak. Çünkü Polignano a Mare’de birçok kilise ve geçmişi pagan dönemine uzanan değerli tarihi eserler seni bekliyor.

Gizli Kalmış Köşe: Bari


İtalya âşıklarının bile henüz çok bilmediği Bari şehrinin tarihine, denizine ve zengin mutfağına hayran kalacaksın. Baştan söyleyelim, kendine özgü bir havası olan bu liman şehrinin tadını çıkarmaya bir gün yetmeyebilir. Çünkü Bari’nin gece hayatı da çok hareketli. Bir liman şehri olan Bari’de birbirinden güzel plajlarda denize girebilir, akşamları romantik İtalyan ezgileri eşliğinde şarabını yudumlayabilirsin. Eğer kendini yorgun hissetmiyorsan, Bari’nin meşhur gece hayatına bir göz atmak için sokaklarda dolaşıp yeni mekânlar keşfedebilirsin.  Bu küçük şehirde hem Akdeniz’in masmavi sularının tadını çıkarabilir hem eğlenebilir hem de tarihle iç içe birkaç gün geçirebilirsin.

Orta Çağ’dan Derin İzler Taşıyan Umbria 


Şehrin kalabalığından kurtulup doğayla iç içe birkaç gün geçirmek istiyorsan Umbria, İtalya tatilinde sana istediğini fazlasıyla verecek. Zeytin ağaçları, uçsuz bucaksız buğday tarlaları, mistik havası ve sessizliğiyle hem Orta Çağ atmosferini hissedecek hem dinlenecek hem de huzur bulacaksın. Umbria’da mutlaka bir otelde kalmak zorunda da değilsin. Akdeniz misafirperverliğini deneyimleyebileceğin bir çiftlik evinde konaklayabilir, yöresel lezzetler tadabilir ve uçsuz bucaksız doğaya karşı keyifle kahveni yudumlayabilirsin.

Gözlerini Kamaştıracak Ostuni 


Puglia bölgesinde yer alan Ostuni’ye vardığında gözlerini kamaştıracak bir beyazlıkla karşılaşacaksın. Çünkü bu küçük şehir, İtalya ve dünyada da “beyaz şehir” diye anılıyor. Akdeniz kültürünün tüm etkilerini hissedebileceğin bu şehir, henüz çok keşfedilmese de seyahat tutkunlarının rotaları arasında yer alıyor. Bembeyaz dokusu, masmavi denizi, Arnavut kaldırımlı sokakları, İtalya mutfağının baş döndüren lezzetleri ile Ostuni; İtalya seyahatinde keşfetmekten büyük keyif alacağın durakların başında gelecek.