Uygun fiyatlı yurt dışı gezisi yapmak istiyor ve Interrail nedir merak ediyorsan doğru yerdesin.

Gençler için yurt dışı seyahat fırsatını akıllara getiren Interrail nedir biliyor musun? Aslında bu bir tren bileti. Fakat öyle sıradan bir tren bileti değil. Avrupa'yı daha ekonomik bir şekilde gezebilmeyi sağlayan kombine tren bileti olarak adlandırabiliriz. Yani Interrail yaptığında sahip olduğun biletle uzun bir Avrupa rotası üzerinde tren yolculuğu yapabilirsin. Ayrıca Interrail bileti bazı feribot ve gemilerde de geçebiliyor. Sen de tren vagonlarında çılgın bir maceraya atılmak istiyorsan Interrail nedir nasıl yapılır rehberimize hoş geldin. Bu yazıda Interrail hakkında merak edebileceğin ve işine yarayabilecek pek çok ayrıntıyı ele aldık. Hazırsan detaylara birlikte göz atalım.
 Interrail Nasıl ve Kimler Yapabilir?


Konuya öncelikle Interrail ne demek sorusuyla başlayalım. Interrail, belirli tarihler arasında ve kapsamı içerisindeki ülkelerde trenlere binebilmeni sağlayan bir bilet türü. Yani tek bir bilet aldığında, istediğin yer ve zamanda trene binebilme özgürlüğünü sana sunuyor. Üstelik bu biletler özel bir tren için satılmadığından herhangi bir kotası da bulunmuyor. Yani Interrail biletlerini erkenden almaya çalışman gerekmiyor veya biletler tükenmiyor. Bilinenin aksine bu biletin satışları yalnızca gençlerle de sınırlı kalmıyor. Burada ise çok merak edilen "Interrail kimler yapabilir?" sorusu gündeme geliyor. Aslında her yaş grubundan insanın faydalanabildiği Interrail, “backpacking” olarak da adlandırılan sırt çantasıyla gezme kültürünü beraberinde getirdiği için gençlerle özdeşleştiriliyor. Ekonomik bir seyahat alternatifi olmasının da bu algı üzerindeki katkısı büyük elbette. Diğer yandan, uzun bir süreyi kapsayan ve konfor alanının dışına çıkmaya zorlayan bu tür seyahatleri gençlerin daha sık tercih ettiği de bir gerçek. Üstelik Interrail biletinin gençlere de bir özel bir indirimi bulunuyor. Eğer sen de 28 yaşın altındaysan bu indirimli bilet fiyatlarından faydalanabilirsin. 28 yaşın üzerindeysen veya orta yaşta olmanın keyfini çıkartıyorsan maceracı ruhunu besleyecek bu tren biletini alabilirsin. Yollarda olmayı seviyorsan kamp veya karavan hayatı gibi farklı tatil alternatifleri arasına interrail'i de mutlaka eklemelisin.Interrail Bilet Çeşitleri


Interrail bileti nedir denildiğinde buna iki farklı yanıt verebilmek mümkün. Birinci tür biletler Global Pass olarak adlandırılıyor ve Interrail ağına dahil olan bütün Avrupa ülkelerini kapsıyor. Bu biletler sayesinde Avrupa'nın neredeyse tüm ülkelerini gezebilme imkanın oluyor. Uzun vadede en çok avantaj sağlayan biletlerden biri olduğu için en popüler seçenekler de Global Pass'ler oluyor. Interrail Pass nedir denilince az bilinen diğer bir seçenek ise One Country Pass oluyor. Genellikle birden fazla ülkenin dolaşılabildiği uzun bir yolculuk olarak bilinen Interrail, tek ülke bileti olarak da satışa sunuyor. Bu biletin amacı ise seçtiğin bir ülke içerisinde rahatça trene binmek. Eğer İtalya gibi birbirinden önemli ve gösterişli şehirlere sahip bir ülke seçeceksen bu tür bir bileti tercih edebilirsin.Interrail Süresi


Interrail nasıl yapılır merak edenler için en önemli ayrıntılardan biri de yolculuk süresi. Bu süre aslında aldığın biletin kapsamına göre değişiklik gösterebiliyor. Fakat genel olarak Global Pass'in süreleri aylık periyotlarda daha uzun olurken One Country Pass'in süresi daha kısa olabiliyor. Yani Interrail kaç gün sorusunun yanıtı aslında senin seçeceğin plana göre değişebiliyor. Kullanılan planlar ise aşağıdaki gibi çeşitleniyor.Global Pass için;
 • 1 ay geçerlilik süresinde 3 günlük tren yolculuğu

 • 1 ay geçerlilik süresinde 5 günlük tren yolculuğu

 • 1 ay geçerlilik süresinde 7 günlük tren yolculuğu

 • 2 ay geçerlilik süresinde 10 günlük tren yolculuğu

 • 2 ay geçerlilik süresinde 15 günlük tren yolculuğu

 • 15 gün sürekli geçerli bilet

 • 22 gün sürekli geçerli bilet

 • 1 - 2 ve 3 ay sürekli geçerli biletOne Country Pass içinse;
 • 1 aylık süre içerisinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük tren yolculuğu yapmaya imkan sağlayan bilet türleri bulunuyor.Flexi ve Sürekli Bilet


Daha geniş bir kapsama sahip olan Global Pass biletlerinde Flexi ve Continuous (Sürekli) şeklinde ayrımlar karşına çıkabilir. Bu terimler aslında biletin kapsamını genişletmeye veya belirlemeye yardımcı oluyor. Interrail Flexi nedir diye soracak olursan kısaca esnek bilet olarak tanımlayabiliriz. Yani Flexi bilet aldığın zaman herhangi bir zaman diliminde ve kendi belirlediğin süre içerisinde geçerli bir bilet sahibi oluyorsun. Sürekli bilette ise belirli bir zaman dilimi içerisinde kesintisiz ve sürekli yolculuk edebilme hakkına sahip oluyorsun. Daha az ve kısa tren yolculukları gerçekleştirmeyi planlıyorsan bu noktada Flexi bileti tercih edebilirsin. Daha uzun süreli seyahat planların içinse sınırları genişleten Sürekli bilet türünü seçebilirsin. Uzun seyahatlerin konforunu artıracak ürünleri ise Hopi kampanyaları ile avantajlı şekilde satın alabilirsin. Interrail Bileti Nereden Alınır?


Eğer Interrail yapma fikri aklına yattıysa bilet almak için üç farklı seçeneğin bulunuyor. Bu seçenekler arasından sana en kolay geleni tercih ederek Interrail biletini satın alabilirsin. İşte bilet için başvurabileceğin yollar;
 • TCDD GişeleriHerhangi bir TCDD gişesine gidip buradan Interrail biletini kolayca satın alabilmen mümkün. Fakat internet üzerinden bu bileti satın alamıyorsun. Ücreti direkt olarak elden teslim etmen gerekiyor. Eğer arkadaşlarınla kalabalık seyahat etmeyi planlıyorsan bu işlem için seyahat edecek herkesin kendi biletini alması gerekiyor. Çünkü bilet direkt olarak pasaport sahibinin üzerine kesiliyor ve devredilmesi mümkün olmuyor. Ayrıca bu bileti kendi ülkende kullanmayı düşünüyorsan yalnızca %50 indirimli seyahat edebildiğini de unutmamalısın. Fakat bileti kendi ülkenden alma zorunluluğun bulunmuyor. Gittiğin farklı bir ülkeden de Interrail biletini kolayca satın alabilirsin.
 • Turizm AcentalarıŞehrinde bulunan akredite turizm acentaları aracılığıyla da bu bileti alabilirsin. Başvurmadan önce hangi acentaların Interrail bileti sağladığını araştırman yeterli.
 • Interrail’in Resmi WebsitesiBiletini direkt olarak Interrail’in resmi web sitesi üzerinden online olarak da satın alabilmen mümkün. Fakat bu seçenekte kargonun eline ulaşmasının en az 1 hafta sürebileceğini de mutlaka hesaba katmalısın. Eğer seyahat planların bu zamanlama ile örtüşmüyorsa diğer seçenekleri de değerlendirebilirsin.Interrail Bilet Rotaları


Interrail rotaları satın aldığın biletin kapsadığı ülkelere göre değişebiliyor. Sen de Interrail hangi ülkelerde geçerli merak ediyorsan aşağıdaki seçenekler arasından kendine en uygun olan bilet türünü tercih edebilirsin. Böylece avantajlı tatil planlarının keyfini doyasıya çıkarabilirsin.
 • Interrail Global Pass ve Interrail One Country PassBu biletler sayesinde İngiltere ve bazı Baltık ülkeleri hariç olmak üzere tüm Avrupa ülkelerini belirli bir süre zarfında dolaşabilirsin.
 • Balkan Flexi PassBulgaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Yunanistan ve Türkiye duraklarını kapsayan bu bilet ile 2 ay boyunca gezebilirsin.
 • Benelux Flexi PassBelçika, Hollanda ve Lüxemburg olmak üzere bu üç komşu ülkeyi 1 ay boyunca tek bilet ile gezebilirsin.
 • Greek Island PassPek çok adaya sahip olan Yunanistan'da 1 ay boyunca tek biletle adaları ziyaret eden feribotlara binebilirsin. Bu biletle en fazla 6 kez feribota binme hakkına sahip olursun.
 • Interrail Italy Plus Passİtalya’da geçerli olan bu bilet, Yunanistan’a da ücretsiz feribotla geçmeni sağlıyor.
 • Interrail Greek Plus PassInterrail Italy Plus Pass'in aynısı olan bu bilet Yunanistan tarafından İtalya’ya da ücretsiz feribotla geçebilmeni sağlıyor.
 • Interrail PremiumSadece İtalya ve İspanya içerisindeki trenlerde geçerli olan bu bilet pek çok avantaja sahip. Bileti Interrail.eu web sitesi üzerinden online alırsan ücretsiz tren rezervasyonu olanağına da sahip olabilirsin. Ayrıca ücretsiz tur ve rehberlik gibi hizmetlerden de faydalanabilirsin.Birbirinden ilgi çekici duraklara sahip olan Interrail biletleri sayesinde tasarruflu tatil imkanına sahip olabilirsin. Yurt içinde yapacağın tatillerde avantajlı fiyatlardan yararlanmak içinse Hopi kampanyalarına göz atabilirsin.