Spa’nın neyin kısaltması olduğunu biliyor musun? Söyleyeyim: “Selus Per Aqua”. Yani “sudan gelen sağlık”. Suyun etkisi kullanılarak huzur ve dinginlik sağlayan terapilerin yapıldığı yer anlamına geliyor. İşte bu yerlerin, konaklama ve tam olarak dinlenmeye uygun olması terapinin bütünlüğü açısından önemli. Bu nedenle spa otelleri iyi birer alternatif. O kadar rahatlamışken geceyi de otelde uyuyarak geçirmek, sudan gelen sağlığın kalitesini artırıyor. 

Spa Oteli Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?


Bir spa merkezi için en önemli konulardan biri hijyen. Islaklık, sıcaklık ve loşluk bir araya gelince, mikropların üremesi için en rahat ortam oluşuyor. Bu nedenle otelin temizliğinin sık yapıldığından emin olmalısın. Gideceğin spa merkezini seçmeden önce küçük bir spa otelleri keşfi turuna çıkmakta ya da otelleri arayıp detaylı bilgi almakta yarar var. Bu keşif gezisi sırasında personele temizliğin ne kadarda bir yapıldığını sormayı ihmal etme. 

Lokasyon Önemli


Spa otelleri, kendini hayattan koparırken doğayla bütünleşmek, huzur bulup yenilenmek için tercih edilecek oteller. Şehir içindeki spa merkezleri yerine orman içinde ya da bir göl kıyısındaki spa otelleri tercih edilebilir. Ancak bu noktada günübirlik gidip gelemeyeceğini hesaplaman gerekiyor. Şehre yakın spa otelleri, sabahtan spa merkezine girip akşam otelde kalmana gerek kalmaksızın tercih edilebilir. Ancak o kadar sıcak sulara, buhar banyolarına girip masajlar yaptırdıktan sonra yavaşlayacaksın, dönüş yolu her şekilde gözünde büyüyecek ve otelde kalmak isteyeceksin. 


 

İçeride Neler Olmalı?


Sadece masaj ya da aromaterapi uygulayan bir merkez yerine çeşitli sıcaklıklarda havuzları, farklı tazyiklerde su püskürten çeşmeleri, buhar banyoları, farklı tip hamamları olan spa otelleri tercih etmek mantıklı. Gitmeyi planladığın spa otelinde su jetleri ve şelaleleri olan bir sıcak su havuzu olup olmadığını mutlaka sor. En büyük rahatlamayı, tazyikle akan sıcak suların kaslarını gevşetmesiyle yaşayacaksın. Unutma ki zaman en çok havuzda geçecek. Spa otelleri arasında seçim yaparken hijyen ve sağlık ekibiyle ilgili bilgi aldıktan sonra sorman gereken ilk şey, havuzun özellikleri olmalı.  

Spa Otelleri ve Uygulamaları Hakkında Bilgi Al


Spa otelleri araştırman sırasında gideceğin otelin jetli sıcak su havuzu, hamamı, buhar odası, saunası, duşu ve masaj odaları olduğundan emin ol. Pek çok spa, aromaterapi seansları da uyguluyor. Seçeceğin otelde kokuların etkisinden yararlanıyorlarsa ne hoş. Sen yine de spa otelleri araştırman sırasında masaj türlerini öğren ve ne tür bir masaja ya da bakıma ihtiyacın olduğunu belirle. Spa otelleri genellikle merkezlerinde cilt bakımları da uyguluyorlar. Belki gitmişken yaz sonrası bol vitaminli bir cilt bakımı da yaptırmak istersin. 

 

Meditasyon, Yoga ve Beslenme 


Gerçek bir arınma için beslenmenin önemi yadsınamaz. Bazı spa otelleri, birkaç gün konaklayacak misafirleri için beslenme uzmanlarından destek alarak kişiye özel arınma programları hazırlıyor, arınma ve yenilenme programlarına yoga ve meditasyon ekleyerek harika aktiviteler düzenliyorlar. Böyle bir spa merkezi tercih etmek hoş olabilir.