Hasankeyf’te nerelere gidilir, ne yenir, ne içilir? Hasankeyf gezi rehberimizi senin için hazırladık!

Batman ilinin bir ilçesi olan Hasankeyf, ülkemizin en turistik lokasyonlarından bir tanesi. İlginç tarihi ve son yıllarda sular altında kalmasından dolayı gündeme gelmesiyle anılan Hasankeyf, her şeye rağmen sana bolca gezilecek yer, etkileyici bir tarih ve bol bol anı sunmayı ihmal etmiyor. Hasankeyf tarihi ve Hasankeyf gezilecek yerler dosyamızı hemen incelemeye başlayarak bavulunu hazırlayabilir ve bir sonraki Batman uçağında yerini alabilirsin.

Hasankeyf, ne zaman kurulduğu bilinmeyen bir tarihi yapı olmakla birlikte yapının tarihinin antik döneme kadar uzandığı, bilinen gerçekler arasında. Alanda ve höyükte yapılan çalışmalarda 12.000 yıl öncesine kadar arkeolojik yapılara rastlanmış, yerleşim bölgesinin Dicle nehrinin kenarında yer alması ve Yukarı Mezopotamya’dan Anadolu'ya geçiş görevi gören bir yol üzerinde konumlanması da bölgenin stratejik bir konumda yer aldığını kanıtlamış diyebiliriz. Bu jeopolitik konum, yine yapının çok eski olduğu ihtimalini kuvvetlendiren gerçeklerden bir tanesi. Günümüzde bile zaman zaman mesken olarak görev alan çok sayıdaki mağara, insanların eski çağlarda bu bölgeyi yerleşim bölgesi olarak seçtiği gerçeğini kuvvetlendiriyor.
 
Araştırmalar ve yapılan arkeolojik çalışmalar akabinde ortaya çıkan diğer bilgilere göre Hasankeyf kalesinin kurulması, milattan sonra 4. yüzyıla denk geliyor. 4. yüzyılın ortalarına doğru Diyarbakır ve çevresini ele geçiren Bizans'lı Konstantinos, bu bölgeyi korumak amacıyla iki adet sınır kalesi inşa etmişti; bunlardan bir tanesi de Hasankeyf Kalesi'ydi. Bu kale, zaman içerisinde Sasanilere karşı ciddi bir siyasi önem kazanarak daha sağlım bir şekilde yeniden restore edilmiş ve sağlamlaştırılmıştı. Milattan sonra 639 yılına gelindiğinde bölge, Emeviler tarafından fethedildi. Bunun akabinde Hasankeyf sırasıyla Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyübiler ve Osmanlılar'ın hakimiyetine geçmiştir. En parlak dönemini Artuklular ile birikte yaşayan Hasankeyf, bu dönemden kalma pek çok tarihi eseri bugüne kadar taşımayı başarmıştır.

Hasankeyf Gezilecek Yerler
 
Batman'a bağlı ve iki yakasını Dicle Nehri'nin ayırdığı tarihi bir ilçe olan Hasankeyf, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya bölgesinin kalbinde yer alır. Her ne kadar ne zaman ve kimler tarafından kurulduğuna dair net bilgilere sahip olamasak da, bugün bilinen bir gerçek vardır ki bölge, 2020 yılı Mayıs ayında Ilısu Barajı'nın su tutması sonucu ne yazık ki sular altında kalmıştır. Buna rağmen bugün Hasankeyf bölgesine gittiğinde ve alanı gezmek istediğinde yine pek çok aydınlatıcı görüntü ile karşılaşman ve unutulmaz turistik anılar biriktirmen mümkün. Hasankeyf gezilecek yerler listemizi inceleyerek sen de bir sonraki seyahatini bu bölgeye planlayabilirsin.
 
1. Ulu Camii
 
T planlı bir şemaya sahip olan Ulu Camii'nin 14. yüzyılın başlarında yapıldığı biliniyor. Camiden günümüze ulaşan kalıntılar, yapının İmam Abdullah Türbesinin çevresine inşa edildiğini gösteriyor. Bununla birlikte dikdörtgen bir avlunun çevresinde yer alan cami, ahşap oymalı kapı giriş kanatlarına sahip olmakla birlikte kapı üzerindeki ince işçilik, 15. yüzyıl özellikleri barındırıyor.
 
2. İmam Abdullah Zaviyesi
 
Ulu Camii ile İmam Abdullah Zaviyesi arasında bulunan tonozlu kapı girişlerinden her iki alanı da aynı anda ziyaret etmek ve incelemek mümkün. Hz. Muhammed'in amcası Cafer-i Tayyar'ın oğlu İmam Abdullah'a adanmış olan bu zaviye, yer yıl özellikle Haziran aylarında yerel halk başta olmak üzere geniş bir ziyaretçi kitlesinin akınına uğruyor.
 
3. Hasankeyf Sarayı
 
Yazılı kaynaklarda da kendisine ait oldukça az bilgiye sahip olunmasından ve hiçbir antik yazıtta da kendisine yer verilmemesinden dolayı bu saray hakkında bildiğimiz tek şey, 12. yüzyılda Artuklu döneminde inşa edildiğidir. Sarayın neredeyse tamamı yıkılmış olmakla birlikte kalan bölümleri de toprak altında kalmıştır.
 
4. Zeynel Bey Kümbeti
 
Bu kümbetin girişinde yer alan çini yazıtta yapının 1473 yılında Otluklubeli Savaşı'nda hayatını kaybeden Zeynel Bey anısına yapıldığı ifade ediliyor. Mimari Pir Hasan olan bu kümbetin altında mumyalık, üstünde ise ana bölüm yer alır. Bu kümbetin en çok öne çıkan özelliği ise yörede taş kullanılarak inşa edilen yapıların aksine taş üstüne tuğla kaplama ile inşa edilmiş olmasıdır.
 
5. Hasankeyf Köprüsü
 
Herhangi bir yazıtı bulunmayan Hasankeyf Köprüsü, Dicle Nehri üzerinde yer alır. Yapım özellikleri itibariyle incelendiğinde tıpkı Hasankeyf Sarayı gibi bu yapının da 12. yüzyıla, yani Artuklu dönemine ait olduğunu söylemek mümkün. Köprü kesme ve moloz taşlarıyla yapılmış olmakla birlikte yapıda oldukça az tuğla kullanılmış. Köprünün yanlarda 22 metre açıklıklı iki yan gözü, ortasında ise 40 metre açıklıklı ana gözü yer alıyor. Hasankeyf Köprüsü aynı zamanda dünyanın ilk açılıp kapanabilen köprüsü olma özelliğini barındırıyor.
 
6. Sultan Süleyman Camii
 
Eyyübiler dönemi eserlerinden biri olan Sultan Süleyman Camii, milattan sonra 1407 yılında inşa edilmiş ve Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Yapı, özellikle sıra dışı minaresi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Hasankeyf Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 
Hasankeyf nerede, hangi ilimizde?
Hasankeyf, Batman ilimizin bir ilçesidir ve yukarıda bahsedilen tüm tarihi eserler, Batman'da yer almaktadır.
 
Hasankeyf'te hava durumu nasıldır?
Hasankeyf, Batman ikliminin karakteristik özelliklerini taşımakla birlikte Uzak Akdeniz İklimi kapsamında yer alır. İklim ve hava durumu özellikleri bakımından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yaygın koşullara ayak uyduran bölgede kışlar sert ve soğuk, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Hasankeyf'i ziyaret etmenin ideal olduğu mevsimler, ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.
 
Batman Hasankeyf arası kaç km'dir?
Batman ile Hasankeyf arası yaklaşık 37 kilometredir. Havalimanı bulunan Batman'a günlük olarak Ankara ve İstanbul'dan düzenlenen uçak seferleri ile ulaşmak ya da Türkiye'nin her ilinden yapılan otobüs seferlerinden yararlanarak erişmek mümkündür. Batman - Hasankeyf arası kamusal ve özel servis güzergahlarından yararlanarak şehir merkezinden bu tarihi alana ulaşabilirsin. Hasankeyf aynı zamanda Mardin'e de nispeten yakın olduğu için bu bölgeye sadece Batman üzerinden değil, 110 kilometre uzaklıkta konumlanan Mardin üzerinden de ulaşmak mümkün.
 
Hasankeyf'te nerede yemek yenir?
Hasankeyf ziyaretin boyunca pek çok yöresel lezzetle karşılaşabilir ve bölgeye has tatları deneyimleyebilirsin. Bölgenin en meşhur yiyecekleri arasında bol yağlı et yemekleri, elbette Doğu'nun olmazsa olmazı hamur işleri ve yöreye özgü çorba çeşitleri yer alıyor. Hasankeyf mutfağının en ünlü lezzetlerinden bir tanesi, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan ocaklarda hazırlanan bir tür tandır ekmeği olan Hevra'dır. Kişk çorbası, kapalı lahmacun olarak tanımlayabileceğimiz “sembusek” ve haşlanmış içli köfte “ikbeybet” de Hasankeyf'te tadılması gereken geleneksel tatlar arasında.
 
Seyahatin öncesi ihtiyaç duyabileceğin tüm kişisel bakım ürünlerine Hopi’ye özel Gratis kampanyalarından faydalanarak ulaşabilir, bavulunu ise Hopi’nin Morhipo fırsatlarından yararlanarak yenileyebilirsin.