Hem bir ulaşım aracı hem de bir hobi olarak bisiklet sürmek son yıllarda çok popüler oldu. Öyle ki artık bisiklet meraklıları seyahat planları yaparken bisiklet üstünde keşfedebilecekleri destinasyonlara yöneliyorlar. Bu konuda biraz bilgi ve motivasyona ihtiyacın varsa, dünyanın en güzel bisiklet rotalarından oluşturduğum liste sana ilham verebilir.

Büyük Okyanus Yolu, Avusturalya


Güneydoğu Avustralya’da, Torquay'den Allansford'a kadar uzanan 243 kilometrelik bir yol olan Büyük Okyanus Yolu, bisiklet severler için olağanüstü okyanus manzaralarıyla ünlü. Büyük Okyanus, epey uzun bir yol olduğu için orta ve ileri seviye bisiklet sürücüleri için tavsiye ediliyor. Eğer kendine güveniyorsan ana yolun dışında kalan dağ bisikleti parkurlarında da kendini test edebilirsin.

Carretera Austral, Şili 


Patagonya'da, güney Şili'den geçen uzun ve ıssız bir yol olan Carretera Austral, bisiklet tutkunlarına vahşi ve kırsal manzaralar vadediyor. Kısmen asfaltsız olan bu rota, el değmemiş ormanlardan geniş göl alanlarına ve kayalık dağ tepelerinden buzullara kadar, maceracı bisiklet severler için mükemmel bir sürüş sunuyor. 

County Clare, İrlanda


County Clare, yolda ufak molalar verebileceğin bir bisiklet rotası. Yolda giderken çok sayıda kasaba ve plajdan geçilen bu rota özellikle yaz aylarında çok oldukça popüler. Bu yüzden County Clare’de bisiklet turu planlarken plaj keyfi ve mekân keşifleri için de zaman ayırsan iyi olur. 

Hanoi ile Ho Chi Minh Arası, Vietnam


Bisiklet ve plaj yan yana görmekten hoşlandığın iki şeyse bu rota tam sana göre. Vietnam’ın iki büyük şehri olan Hanoi ve Ho Chi Minh’i birleştiren bu 1200 kilometrelik bisiklet rotası, seni kumlu bir kıyı şeritlerinde gezdiriyor. Rotada Güney ve Kuzey Vietnam’ı birbirinden ayıran tarihi Hai Van Geçidi de yer alıyor.

Kapadokya, Türkiye


Elbette doğal güzelliklerle dolu Türkiye’de de bisiklet ile keşfedilmeyi hak eden pek çok rota var. Bunlardan en sıra dışı olanı, peri bacalarıyla ünlü Kapadokya bölgesi. Dünyanın başka hiçbir yerinde karşılaşamayacağın ilginçlikte bir coğrafyaya sahip olan bölgede, Avanos ile Mustafapaşa güzergahında onlarca vadi ve coğrafi oluşuma tanıklık edebilirsin.

Shimanami Kaidō, Japonya 


Shimanami Kaidō olarak bilinen Nishiseto Otoyolu, Geiyo Adaları’nın dokuzundan geçen bir otoyol. Daha yavaş bisiklet turlarından adrenalin dolu maceralara, bu yol her seviyeden bisiklet tutkununa uygun. Bu parkur, zorlu olmasıyla başta bisiklet sürücülerini korkutsa da aslında son derece keyifli bir deneyim vadediyor. 60 kilometrelik Shimanami Kaidō parkuru muhteşem manzaralarla buluşturuyor.