Kasım ayında aşk da İstanbul’da bir başka! Sen de bu mevsimde doğanın sarılı kızıllı renklerinin tadını çıkarmayı seviyorsan İstanbul’da gezilecek yerler listem emrine amade!

Hem Tarihi Hem Doğal Bir Güzellik: Yoros Kalesi


İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerler arasında en popüler semtlerden biri de Anadolu Kavağı. Pek çok mekana, doğal, tarihi güzelliğe ev sahipliği yapan semtteki Yoros Kalesi ise yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir nokta.
 
Muhteşem boğaz manzarasına sahip kaleyi ziyaret ettikten sonra dilersen yeşil alanlarda piknik ya da yürüyüş yapabilir, dilersen de kalenin çevresindeki mekanlarda leziz bir kahvaltının, demli bir çayın ya da okkalı bir kahvenin tadını çıkarabilirsin. Kale ziyaretin sonrasında Anadolu Kavağı gezilecek yerler arasında yer alan; Marko Paşa Köşkü, Midilli Ali Reis Camii ve Yuşa Tepesi’ni de görebilirsin.

 

Şehrin Nefes Alma Noktalarından: Kemerburgaz Kent Ormanı


İstanbul parklar ve bahçeleri ile olduğu kadar ormanlarıyla da sana kucak açıyor. İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alan Kemerburgaz Kent Ormanı, aslında şehre nefes aldıran yeni mekanlardan. 26 Ekim 2019 yılında açılan orman, İstanbul Avrupa Yakası gezilecek yerler arasında oldukça popüler. Çocuk kulübünden futbol sahasına, midilli ahırından uçurtma atölyesine pek çok etkinlik alanın olduğu ormanın geniş yürüyüş parkurları, göleti ve seyir alanlarıyla ziyaretçilerine çok hoş bir gün vadediyor.

 

Şehrin Ortasında Bir Küçük Bostan: Kuzguncuk Bostanı


Kuzguncuk’ta gezilecek yerler arasında bulunan Kuzguncuk Bostanı, belediyenin semt sakinlerine bir armağanı. Dönüşümlü olarak ürün ekim-biçimi yapılan bostan, doğada vakit geçirmek isteyen İstanbul’lular tarafından da ziyaret ediliyor. Sen de Kuzguncuk’un şirin sokaklarında vakit geçirdikten, renkli fotoğraflar çektikten sonra bostanda soluklanabilir, sıcak bir şeyler eşliğinde keyifli bir sohbetin ya da kitabın tadını çıkabilirsin.

 

Adalar Manzaralı: Bayraktepe


İstanbul’da gidilmesi gereken yerler listesinin daimi üyesi adalar, İstanbul’dan uzakta ama yine de ondan kopmadan doğayla iç içe vakit geçirmek için ideal. Bu adalar arasında ise Burgazada’nın yer ayrı. Ünlü öykü yazarı Sait Faik Abasıyanık’ın ayak izleriyle, öyküleriyle daha da bir ünlenen adadaki Bayrak Tepe ise görülmeye değer. Kaşık Adası ve Heybeliada manzaralı tepe, yemyeşil Burgazada manzarasının sonbahar versiyonunu keyifle izleyebileceğin en uygun yerlerden. Tepede geçirdiğin vakit sonrası Sait Faik Müzesi’ni ziyaret edebilir, sahildeki balık lokantalarından birinde leziz bir yemek yiyebilirsin.
 
Kasım ayında ya da kışın İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmez ancak benim sana önerilerim şimdilik bu kadar. Ancak önerilerimin tadına doyamadıysan İstanbul’da gezilecek yerler ile ilgili senin için özel rotalar oluşturduğum bir yazım daha var! “İstanbul'da Görülmesi Gereken Yerler” yazım sayesinde şehri keşfetmeye, bir günlük planlar yapmaya hazır ol!