Neredeyse son 25 yıldır FIFA ve PES serileri futbol oyunları dünyasını tek başlarına kontrol ediyorlar. Arada bazı ufak girişimler olsa da kalite bakımından bu iki serinin yanına bile yaklaşılamıyor. Ancak bu iki seri öncesinde derin bir tarih var. Şimdi seni dünyanın en popüler oyunu futbolun, bilgisayar ekranındaki macerasında tarihi bir yolculuğa çıkarıyorum.

Tarihteki İlk Futbol OyunuTarihteki ilk futbol oyununun hangisi olduğu oldukça tartışmalı. Çünkü adında “futbol” kelimesi geçen ilk oyunların çoğu pek de futbol oyununa benzemiyor. Ancak futboldan öğelere sahip oldukları bir gerçek. İlk futbol öğelerine sahip oyunlar meşhur “Pong” oyunun futbola göre modifiye edilmiş hâlleri. Klasik Pong’da oyuncu çubuklarının arkası boşken, futbol versiyonunda kaleler var. Klasik Pong’a bir çeşit tenis oyunu diyebiliyorsak, kalelerin olduğu versiyona da futbol oyunu diyebiliriz. “Tarihteki ilk top sürmeli, şut çekmeli futbol oyunu hangisi?” diye sorarsan, sana cevabım oyuncak üreticisi Mattel’in piyasa sunduğu Intellivision Soccer olacak. Mattel’in Atari ile rekabet etmek için çıkardığı Intellivision konsolunda yayınladığı bu oyun 1979 yılında piyasaya sürülmüş.


Gerçek Bilgisayarlar SahnedeTarihteki ilk futbol oyunları sayılabilecek oyunların neredeyse hepsi bugünkü konsolların atası olan Atari gibi platformlarda piyasaya çıkmıştı. 80’lerin ortalarında Commodore 64’ün fiyatının düşüp popüler bir hâle gelmesiyle birlikte futbol oyunlarında büyük değişiklikler yaşandı. Öncelikle oyunlara renk geldi. Gerçek anlamda renk geldi. Önceleri genellikle siyah beyaz olan oyunlar, Commodore’un sunduğu renk skalasından faydalanmaya başladılar. Bu dönemin en çok dikkat çeken oyunu Emilyn Hughes International Soccer oldu. Zıplayan bir top, hareket eden seyirciler ve gol sevinci yaşan futbolcular o zamanın futbol oyunlarına göre büyük yeniliklerdi.


Sensible Soccer Efsanesi1992 yılında futbol oyunları arasında belki de en sevilen oyun olan Sensible Soccer piyasaya çıktı. Kuş bakışı görünümü ve hızlı oynanışıyla Sensible Soccer uzun yıllar boyunca oyunculara heyecanlı zamanlar yaşattı. MicroProse Soccer ve Kick-Off serilerinden ilham alan Sensible Soccer uzun yıllar boyunca futbol oyunları dünyasını domine etti. Ancak Sensible Soccer’ın ana platformu olan Amiga popülerliğini yitirince Sensible Soccer da unutulmaya başlandı.


PC Sahaya Hâkimiyet KuruyorCommodore 64 ve Amiga birer bilgisayardı. Ancak genellikle oyun oynamak için kullanıldılar ve teknik özellikleri de birer oyun konsolundan biraz daha iyiydi. Futbol oyunlarının çağ atlaması, 90’ların ortalarında IBM PC türevi bilgisayarların popüler hâle gelmesiyle mümkün oldu. 15 Aralık 1993 tarihinde piyasaya çıkan FIFA International Soccer, yıllar sürecek bu serinin ilk oyunu oldu. O güne kadar yapılan en gerçekçi futbol oyunu olan FIFA, futbol oyunlarına yeni bir soluk getirdi. FIFA 96 serinin en fazla yenilik içeren oyunlarından biriydi. Bu yıl oyun üç boyutlu hâle geldi ve ilk defa oyunda spiker sesi duyulmaya başlandı. Bu özellikleri sayesinde FIFA serisi futbol oyunundan futbol simülasyonuna dönmeye başladı. Bugüne kadar tam 27 versiyonu piyasaya çıkan FIFA serisi, dünyanın en başarılı bilgisayar oyunlarından biri oldu. Zaman zaman PES serisinin gerisinde kalsa da, FIFA futbol oyunları dünyasını domine eden oyun oldu.