Oyuncusun diye kamburun mu çıksın? Hayır, çıkmasın! Oyun keyfine keyif katacak bir bilgisayar koltuğu ve bilgisayar masası seçerken bazı noktalara dikkat edersen bel ve boyun ağrısı da çekmezsin. Üstelik çevrendekilerden “boynun kopacak artık” gibi sözler duymana da gerek kalmaz ve tam anlamıyla rahat edersin. 

3D Hareketli Kol 


Bilgisayar koltuğu seçerken her şeyden önce 3D hareketli kolu olmasına ve bu koltuğun bilgisayar masası seçimine uyumuna dikkat etmelisin. Kademeli olarak aşağı inip yukarı kalkabilen bir bilgisayar koltuğu, uzun süre ekran başında kaldığın zamanlarda bacaklarını rahatlatacak, kan dolaşımını sağlayacak. Kendini kaptırınca ayağa kalkmayı unuttuğunu biliyorum! Kademeli olarak sağa ve sola hareket etmesi de önemli. Bu, oyunun sırasında kolay hareket etmeni, oyun dünyasının içine girmeni sağlayacak. Kol koyma yerinin yumuşak bir plastikten yapılmış olması da bilgisayar koltuğu seçimi sırasında önemli unsurlardan biri. Dirseklerinde nasırlar oluşmasını istemezsin. Çevrende, çalışmak için çürütmediğin dirseklerini oyun için çürüttüğünü iddia edecek birileri mutlaka vardır. Onlara malzeme verme. ☺

Geniş Açılı Geri Yatış


Bel sağlığın çok önemli. Lütfen buna sen de dikkat et. Oturumdan bağımsız olarak geri yatan sırt özelliği olan bir bilgisayar koltuğu edinirsen sağlığına yatırım yapmış olursun. Bu hem ağrı çekmemeni hem de daha uzun süre oyun oynayabilmeni sağlayacak. Bilgisayar koltuğu araştırırken 135 derece geri yatma açısı olanlara bir göz at. Alacağının, istediğin konumda kilitleyebileceğin bir bilgisayar koltuğu olduğundan emin ol ki bilgisayar masası önünde durmadan eğilip kalkmana gerek kalmasın.   

Geri Yatış Kilo Ayarı


Buna torsiyon ayarı da deniliyor. Koca çocuklar için önemli bir özellik. Kilona göre geri yatış kuvvetini ayarlayabilmene yarıyor. Bilgisayar koltuğu almadan önce bir dene. Bu özelliğin ne kadar fark yarattığına inanamayacaksın. 130 kiloya kadar seçenekler bulmak mümkün.

Amortisör Yükseklik Ayarı


Oyun, boy tanımaz. Upuzun da olsan kısacık da olsan rahat etmen önemli. Bilgisayar koltuğu seçerken dikkat etmen gereken özelliklerden biri de koltuğun senin boyuna uygun olarak yükselip alçaldığına bakmak. Bazı modeller çok yükselebiliyor. Uzun boyluysan bu senin için çok iyi olabilir.

Metal Ayak


Oyun sırasında heyecanlanıp kendini sağa sola savurduğun anlar oluyordur. Ayakları plastik bir bilgisayar koltuğu, o anlarda sana yeterli gelmeyebilir. Bilgisayar masası da koltuğu da seçerken ayaklarının güçlendirilmiş olmasına dikkat et. Metal olursa iyi olur.

Büyük Tekerlekler


Bilgisayar koltuğu ayağının sağlam olması kadar hareketli olması da önemli. Tekerlekleri ne kadar iri olursa, oyun sırasındaki hareketin sana o kadar keyif verir. Bilgisayar koltuğu alırken buna dikkat etmeni öneririm. Bilgisayar masası ile arasındaki mesafeyi istediğin gibi ayarlayabilmen gerek.

Yumuşatılmış Ped


Oturduğun yerin yumuşak olması da kendini iyi hissettirecek. Bel çukurun için yumuşak bir yastık da edinmek isteyebilirsin. Bazı modellerin ayrıca böyle yastıkları da var. Hatta kendini şımartıp masaj yapan bir yastık da edinebilirsin.  

Bilgisayar Masası


Bilgisayar koltuğu doğru seçildikten sonra bilgisayar masası seçimi çok daha kolay. Birden fazla ekranla oyun oynayacaksan ya da mouse pad seçimini gamer’lar için özel olanlardan tercih edeceksen masanı biraz geniş tutmak isteyebilirsin. Odanın şekline göre köşelere uygun modeller de oluyor. Aynı zamanda çalışma masası olarak da kullanacaksan L şeklinde bir bilgisayar masası tercih etmeni öneririm. Oyuncunun oyun alanı başka şeylerden etkilenmemeli!