Sana güzel bir önerim var. Evinde bir kış bahçesi oluşturarak dört mevsim, yılın her günü, bahçe içinde kendine özel bir alan yaratmaya ne dersin? Giderek yükselen dekorasyon trendleri arasında olan kış bahçeleri, aynı zamanda mevsimi sevdiren önemli bir detay. Kış bahçesi nasıl yapılır ve nasıl tasarlanır diye merak ediyorsan, işine yarayacak bazı fikirler listeledim.

Özel Bir Alan


Kış bahçesi genellikle bahçeli evlerde evin devamı niteliğindeki bir veranda ya da bahçe alanının, yazın açılabilen camlarla kapatılması şeklinde tasarlanıyor. Bahçen yoksa balkon, teras ya da pencereli küçük odanı bile bir kış bahçesine çevirebilirsin. Mobilya seçiminde evin geri kalanıyla bütünlük olmasına dikkat etmene gerek yok. İçinden geldiği gibi sana özel bir alan yaratabilirsin. Önemli olan ısı yalıtımlı ve yüksek güvenlikli biçimde olması. Kış bahçeleri, günün her saati gönül rahatlığıyla vakit geçirmek için ideal olmalı.

Keyifli Kaçış Noktası


Kış bahçesinin büyük ya da küçük olması önemli değil. Önemli olan, kendinle ve sevdiklerinle baş başa huzur içinde bahçe hissi yaşayabileceğin bir alana sahip olman. Hatta evinin bahçesi yoksa böyle bir ortamı balkonunda bile oluşturabilirsin. Yerin müsaitse sallanan koltuklar kış bahçeleri için harika bir fikir olabilir. Yeşilliklerle renklendirdiğin sana özel alanda, ister çalışıp ister keyif yapabilirsin. Gece ışıklarını ya da kışın yağan karı izleyerek tüm günlük streslerinden arınabilirsin.

Dekorasyona Dikkat


Kış bahçeni dekore ederken tek bir amaca yönelik değil, her alternatifi düşünerek alanı nasıl kullanacağına karar vermen en doğrusu olur. Alanını dilersen misafirini de ağırlayabileceğin minik bir yemek odası ya da konuk odası biçiminde de planlayabilirsin. Aynı zamanda yalnız kalıp huzur bulmak isteyeceğin zamanları da düşünerek etrafı sevdiğin bitkilerle yeşillendirmek sana çok iyi gelecek. Bu arada kış bahçeni dekore ederken aklında bulunsun: Az eşyalı olursa kolay temizlenebilir olur. :)

Bütünüyle Sana Özel


Yaşam kaliteni tartışmasız biçimde artıracak olan kış bahçeni dilersen tamamen kendi kişisel eşyalarınla dolu özel bir alana dönüştürebilirsin. Doğru biçimde yapılan kış bahçesi dekorasyonu gerçek bir meditasyon ve sakinleşme ortamı sunar. Her şey senin zevkine uygun olmalı. Kış bahçeni renkli ışıklar, kitaplar, kırlentler, mumlar, küçük fenerler, vazolar ve örgü ya da benzeri hobi eşyalarınla doldurabilirsin.

Bağımsız ve Gizemli


Bir başka tasarım fikri: Alanın müsaitse kış bahçeni evden bağımsız bir kulübe şeklinde tasarlayabilirsin. Güneş kontrol özellikli camlar böyle bir fikir için son derece ideal. Kaliteli malzeme kullanılıp bakımı düzenli yapılan bu kulübeler en az evin içi kadar uzun bir kullanım ömrüne sahip oluyor. Kişisel alanına düşkünsen kulübe biçimli kış bahçende kendine rahatsız edilmeyeceğin bir çalışma alanı yaratabilirsin. Aydınlatmada sarı ve loş tonları tercih etmen seni çok daha iyi hissettirir.

Kış bahçen için tarzına uygun en güzel mobilya ve dekoratif eşyaları IKEA’da bulabilirsin.