Evinde sana ya da ailene özel açık bir balkon varsa, bunu günlük aktivitelerini ve ev işlerini yapıp dinlenebileceğin bir yaşam alanına dönüştürebilirsin. Üstelik balkonunun küçük olmasını dert etmene gerek yok. Pratik eşyalarla küçük alanlara büyük dokunuşlar yapabilirsin! 

Spor Saatlerini Açık Havaya Taşı


Evin içinde yapmaya çalıştığın spor aktivitelerini havalar ısındıkça balkonuna taşıyabilirsin. İster yoga, ister fitness egzersizleri olsun, güneşi ve temiz havayı hissederek yapacağın her egzersiz seni daha iyi hissettirecek. Balkonunu sana özel bir spor salonuna dönüştürmek için öncelikle üzerinde rahat hareket edebileceğin matlardan yararlan. Eğer ağırlık kaldırıyorsan, ağırlıklarına kolay ulaşmak için onları koyabileceğin bir stant işini görür. Meditasyon gibi rahatlaman gereken egzersizler yapıyorsan da etrafını led mumlarla çevreleyebilirsin. Sıcak havalarda sana ait bir ortamda daha iyi nefes alarak spor yapmak işte bu kadar basit!

 

 Evini Sinema Salonuna Dönüştür


Yaz akşamlarını film ya da dizi izleyerek geçirmeyi sevenlerdensen, balkonunu bir sinema salonuna dönüştürmen için önerilerim var. Büyük bir balkona sahipsen, kendini rahat hissedeceğin bir sinema köşesi yapman oldukça kolay. Uzun süre otursan da rahatsız etmeyecek bir balkon takımı alıp, etrafını zevkine göre seçtiğin aksesuarlarla süsleyebilirsin. Ancak küçük bir balkona sahipsen üzülme. Birkaç pratik eşyayla kendini sinema salonunda hissetmen mümkün. Balkonuna bir koltuk koyamasan da aynı işlevi gören, rahat minderli birkaç sandalye koyabilirsin. Ayrıca katlanabilir sandalye tercih edersen yerden de tasarruf etmiş olursun. Üstelik serin yaz akşamlarında üşümemek için yere yumuşak kilimler serebilir, yerin yoksa duvara küçük bir masa monte edebilirsin, üzerine kahveni ya da sıcak çikolatanı koyabilirsin. Karşında da favori filmin açıksa bu iş tamam!
 

Kendi Botanik Bahçeni Yarat


Balkonunda rengârenk çiçekler ve yemyeşil bitkiler yetiştirmeye başlamaya ne dersin? Özellikle küçük balkonlara hayat getirecek bitkilerini yetiştirirken ihtiyacın olan birkaç malzeme olabilir. Örneğin; toprak değiştirmek için ihtiyacın olan yedek paketleri koyabileceğin saklama kutuları, büyüyen çiçeklerini koyabileceğin rengarenk saksılar ya da bitkilerinin toprağını havalandırmana yarayacak bir bahçe seti öncelikli ihtiyaçların. Tüm ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra iş, küçük botanik bahçeni istediğin gibi dekore etmeye geliyor. Dilersen balkonunun bir köşesine tekerlekli, şık bir raf ünitesi koyup seyyar bir bitki bakım alanı oluşturabilirsin. Ayrıca balkonunun tarzına uygun dekoratif aksesuarları da bitkilerinin arasına koyup ortamı canlandırabilirsin.
 

 


Yemek Saatlerini Balkonda Geçir


Bu aralar açık havada yemek yeme isteğin artıyor olabilir. Tazecik malzemelerle yaptığın lezzetli yemekleri adeta bir restorana dönüştürdüğün balkonunda yemeye ne dersin? Eğer büyük bir balkonun varsa uzun, büyük bir yemek masası koyabilir, tatlı bahar akşamlarında hava da alabilirsin. Küçük bir balkonun varsa, katlanabilir yemek masaları balkonunu sevimli bir restorana dönüştürmen için yeterli. Ayrıca akşam yemeklerini daha şık bir hâle getirmek için masanın üzerine ya da yere birkaç el feneri koyup loş bir ortam oluşturabilirsin. Balkon sezonu açıldığında ihtiyacın olan her şeyi IKEA’da bulabilir, yaşam alanlarına harika dokunuşlar yapabilirsin.