Öncelikle IMDb’nin ne olduğuyla başlayalım... Açılımı, Internet Movie Database yani internet film veritabanı olan IMDb filmler, oyuncular, yönetmenler, televizyon programları gibi bilgiler içeren bir internet sitesi. Neredeyse dünyanın tüm yapımlarıyla ilgili inanılmaz detaylar ve kullanıcı yorumları içeren bir bilgi okyanusu. Burada, filmler ile ilgili bir puanlama sistemi var. Siteye herkes girebiliyor ve herkes kayıt oluşturabiliyor. Sitedeki filmler, kayıtlı kullanıcılar tarafından puanlanıyor ve filmin beğeni oranı buna göre belirleniyor. Bugün 70 milyondan fazla kullanıcısı olan bir site. Senin için, IMDb’de aldığı puanlara göre Netflix’te bulunan en iyi filmler listesi oluşturdum. 

Seven (Yedi)


1995’te vizyona giren David Fincher imzalı bu olağanüstü yapımda Brad Pitt ve Morgan Freeman çok büyük bir oyunculuk sergiliyor. IMDb puanı 8.6! Bazı filmler hiç akıldan çıkmaz ya işte bu onlardan biri. İzlemediysen daha fazla geç kalmamalısın.  

 

Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) 


Esaretin Bedeli; 9.3 puanla IMDb’nin tüm zamanların en iyi 250 filmi listesinin birinci sırasını yıllardır korumaya devam ediyor. Frank Darabont’un yönetmenliğinde, Morgan Freeman ve Tim Robbins’in baş rolü üstlendiği bu başyapıt 7’den 70’e dünyadaki herkes için özel bir yere sahip. Tekrar izlememek için bir neden görmüyorum.

 

The Dark Night (Kara Şövalye)


Christopher Nolan imzalı 2008 yapımı The Dark Night, tüm zamanların en iyi Batman’i olarak tanımlanıyor. Batman bu defa işleri suça karşı çıkmaktan öteye götürüyor ve şehirdeki tüm suç örgütlerini yok etmeye soyunuyor. Yine Joker’le savaşıyor ve Gotham şehri yine karışıyor. IMDb puanı 9 olan The Dark Night, en yüksek puanlı filmler arasında. 


The Matrix (Matrix)


8.7 IMDb puanı ile en sevilen filmler arasına giren Matrix 1999’da vizyona girdi. Gösterildiği günden beri bilim kurgu dünyasını etkileyen, çok önemli bir yapım olarak kabul edildi. Bilim kurgu olmaktan öte, ciddi bir felsefesi olan ve tartışma üreten bir yapım olarak sayısız kaynakta adı geçti. Dünyada büyük bir hayran kitlesi olan bu filmi izledikten sonra hem sinemaya hem hayata bambaşka bir gözle bakacağından emin olabilirsin. İzlemediysen, elinde ne varsa bırak ve televizyon karşısına geçip Matrix’i izle. 
 


Pulp Fiction (Ucuz Roman)


Hollywood’un en büyük, en yaratıcı ve belki de en muzip yönetmenlerinden biri olan Quentin Tarantino’nun sinema tarihine altın harflerle girmiş bu başyapıtını izlemek her zaman iyi bir fikirdir. IMDb puanı 8.3 olan Pulp Fiction'ı, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Uma Thurman ve John Travolta’nın efsane performansı için bile tekrar tekrar izlenebilir.