Kış aylarının gelmesiyle birlikte cilt kuruluğu, tahriş, yüzün pul pul dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali de artıyor. Ama endişelenme! Soğuk havalarda cilt sağlığı nasıl korunur senin için anlattım! Hadi birlikte göz atalım!

Sıcak Sudan Uzaklaş


Soğuk havada sıcacık suyun altında banyo yapmak, yüzünü dahi sıcak su ile yıkamak çok keyifli gelebilir. Ancak sıcak su cildini kurutan etkenler arasında. “Yüzdeki kuruluk ve kızarıklık nasıl geçer?” diye soruyorsan sıcak sudan uzak durmalısın. Cildinin nemini kaybetmemesi için ılık ya da soğuk su kullanman en iyisi.
 


D Vitaminini Eksik Etme


Hem malum sebeplerden hem de soğuk hava nedeniyle kışın daha az dışarı çıkacaksın. Bu da güneş ile temasını yani D vitamini alımını olumsuz etkileyecek. Ama üzülme! Pek çok faydasının yanında sağlıklı bir cilde sahip olmanı da destekleyen D vitaminini vitamin takviyeleriyle de alabilirsin. Ama her zaman olduğu gibi önce doktoruna danış!

 

E Vitamini İle Güzelleş


Cilt için en faydalı vitaminlerden biri E vitamini. Öyle ki kozmetik markaları da içeriklerinde E vitaminine sık sık yer veriyor. E vitamininin faydalarını doğrudan almak için beslenmene E vitamini içeren besinleri katabilirsin. Kış sebzelerinden ıspanak, lahana, balkabağı, brokoli, kereviz bolca E vitamini içeriyor. Zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel bazlı yağların yanında ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerde de E vitamini mevcut. Ancak kuruyemişler sağlıklı besinler olsa da tüketimini sınırlamakta fayda var. Aksi halde fazla yağ tüketimi nedeniyle cildinde sivilce, akne gibi sorunlar olabilir.

 

Evde de Korun


Kışın dışarının soğuğu cildine iyi gelmez. Ancak evdeki ısıtıcılar da aynı etkiyi gösterebilir. Bu nedenle evin sıcaklığını çok yüksek tutmamaya çalış. Isıtıcıların yaydığı fazla sıcaklık nedeniyle evinin havası gibi cildin de kuruyabilir. Isıtıcıların azalttığı nemi engellemek için nem makinelerinden ya da ısıtıcı yanına bıraktığın su dolu bir kaseden de faydalanabilirsin.

 

Yağlı Cildine Dikkat Et


Cildin yağlıysa, daha önce yüzde kızarıklık ve pullanma yaşamadıysan bu, cildinin hiç kurumayacağı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla özellikle kış aylarında su bazlı bir nemlendirici ile cildini yağlandırmadan, etkili şekilde nemlendirmeyi sakın ihmal etme.

 


Vücudunu Unutma


Yüzün gibi ellerin, bacakların, kolların da kışın daha çok kurur. Özellikle bu dönemde sık sık yıkadığın ellerini her fırsatta nemlendirmeyi ihmal etme. Çalışma masana, koltuğunun yanına, başucunda bir el kremi bulundurup ellerini sık sık nemlendir. Her duş sonrası özellikle dirsek, diz kapağı, omuzlarını ve tüm vücudunu nemlendirmeyi de unutma.

 

Cilt Tipine Göre Bakım Yap


Kış aylarında kuruyan cilt, yüzde pullanma ve kızarma en çok görülen cilt problemleri arasında. Yukarıdaki maddeleri bir bir uygulayıp bir de cilt bakımını ihmal etmezsen bu kışı yumuşacık bir cilt ile kapatabilirsin. Cilt bakımı için cilt tipine uygun ürünler seçip bir rutin oluştur. Her sabah ve akşam bu rutini uygula. Bakımını yapıp yüzündeki kızarıklık ve pullanmalarla oynamazsan cildini dilediğin görünüme kavuşturabilirsin.
 
Tüm bunların yanında daha genç görünmek istiyorsan bakım rutinine “Ev Yapımı Cilt Gençleştiren Yüz Maskesi Tarifleri” içeriğimize göz atabilirsin.