Sadece tek tip krampon ile top peşinde koşturulan günler çoktan geride kaldı. Artık her zemin ve oyun stili için farklı krampon seçenekleri mevcut. Yapman gereken kendi oyun stilini ve futbol oynayacağın ortamı düşünerek doğru krampon seçimi yapmak. Bu sayede hem sahadaki performansını maksimum seviyeye taşıyabilir hem de olası sakatlıklardan kendini koruyabilirsin.

Halı Saha Ayakkabısı Seçimi Yaparken


Halı saha ayakkabısı seçimi yaparken ayakkabının tam olarak ayağına oturması daha iyi bir top kontrolü ve daha çevik dönüşler açısından önemli. Bu yüzden normal ayakkabı numarandan yarım numara küçük bir halı saha ayakkabısı tercih etmen iyi bir fikir olabilir. Tabii ki deneyerek doğru numaranın hangisi olduğunu göreceksin, çünkü halı saha ayakkabısı da ayak sağlığın için rahat kullanılabilir olmalı. 
 

Konfor ve Kontrol


Topa vuruş stilin krampon seçimini etkileyecek önemli değişkenlerden. Hassas paslar veren, teknik şutlar çeken bir hücum oyuncusuysan, yapısında top kontrol öğelerinin ağır bastığı daha teknik kramponları tercih edebilirsin. Bu tarz kramponlar sayesinde maksimum düzeyde top kontrolü sağlayarak özellikle falsolu şutlar gibi karmaşık vuruşları daha kolay yapabilirsin.

Eğer maç sırasında bol bol uzun top atıyorsan, rakip kaleye sert şutlar yollayan bir “füzeci”ysen ayağına topu tam olarak oturtan sert yapılı kramponlarla daha isabetli vuruşlar yapabilirsin.
Seçtiğin kramponun yapısı nasıl olursa olsun, ayağının krampon içinde rahat etmesi şart. Ancak rahatlık konusunda da bir denge tutturman oldukça önemli. Zira seçeceğin krampon ile hem rahat bir şekilde koşabilmeli hem de topa rahatlıkla vurabilmelisin. Koşu ve vuruş anındaki rahatlıktaki dengeyi yakalamak ise sana kalmış.

 

Nasıl Bir Oyun Stilin Var? 

Zemine göre krampon seçimi yaparken kurallar herkes için aynı. Ancak oyun stiline göre krampon seçimi yaparken herkes için farklı doğrular var. 
Öncelikle saha içinde oynadığın mevki oldukça önemli. Eğer bir kanat oyuncusuysan hızlı sprint’lerin senin en büyük silahlarından. Hızlı sprint’ler atabilmek için de hafif bir krampona ihtiyacın var. Bu yüzden eğer hız senin için önemli bir değişkense, sentetik malzemelerden üretilen kramponları tercih etmelisin.
Stoper ya da defansif orta saha gibi fiziksel mücadelelerin daha fazla yaşandığı bir mevkide oynuyorsan, olası sakatlıkları önlemek için daha fazla korumaya sahip bir krampon almalısın. Gerçek deriden üretilmiş kramponlar, sert yapıları sayesinde seni sakatlıklardan koruyacaktır.
Teknik bir oyun tarzın varsa ve dolayısıyla topa hakimiyet senin için önemliyse sentetik malzemelerden üretilmiş hafif bir krampon topu daha iyi hissetmeni sağlayacaktır. Eğer fazla risk almayan, garantici bir oyun stilin varsa daha düz yapılı bir krampon senin için daha iyi bir tercih olabilir.


 

Nasıl Bir Zeminde Futbol Oynayacaksın?


Futbol oynayacağın zeminin yapısı krampon seçimini etkileyecek en temel faktörlerden biri.
Eğer kaliteli bir çim sahada oynayacaksan plastik çivileri olan kramponları tercih etmelisin. Bu futbol ayakkabıları sayesinde, özellikle kuru zeminlerde maksimum tutunmayı yakalayarak kıvraklık gerektiren hareketleri daha kolay yapabilirsin.

Eğer ıslak ya da gevşek zemine sahip bir çim sahada oynayacaksan, metal çivilere sahip kramponlar senin için daha doğru bir tercih olacaktır. Metal çiviler zemine saplanarak kötü koşullarda bile iyi bir tutuşa sahip olmanı sağlar.
Futbol oynayacağın zemin yapay çime sahip bir halı sahaysa, kısa plastik çivilere sahip bir krampon tercih etmelisin. Kısa çiviler sayesinde sahayla daha fazla taban teması olan halı saha ayakkabısı ile sprint koşular ve ani duruşlarda sorun yaşamazsın.

Tercihin Salon Futbolundan Yanaysa 


Futboldaki seçimin, son zamanlarda popüler hale gelen salon futbolundan yanaysa, tamamen farklı bir krampon seçimi yapmalısın. Salon futbolu için parke zeminlerde maksimum kavramayı sağlayan yumuşak lastik tabanlı kramponlar doğru tercih olacaktır.