Yaz geldi ve kışın aldığın fazla kilolardan kurtulmak istiyorsun. Düzensiz yapılan diyetler ya da arkadaşının önerdiği, aslında metabolizmana uymayan diyet programları sana kilo verdirebilir. Fakat bu kilo kaybı kalıcı ve sağlıklı olmaz. Kilo vermek, istikrar isteyen ve zaman alan bir süreç. En önemli adımı ise sağlıklı beslenme! Sağlıklı beslenme sadece zayıflamak için değil, daha kaliteli bir hayat sürebilmen için de yaşam biçimin olmalı. Sağlıklı beslenme nasıl olur ve doğru zayıflama yöntemleri neler diye merak ediyorsan, kolaylıkla uygulayacağın pratik bilgiler bu listede seni bekliyor.

Mutlaka Bir Diyetisyene Git


Konu sağlık olunca her şeyi işin uzmanından öğrenmek çok önemli. Bu yüzden sağlıklı beslenme ve zayıflama yöntemleri hakkında en doğru bilgiyi almak için mutlaka bir diyetisyene gitmelisin. Kilon, boyun, sağlık geçmişin ve vücut kitle indeksine göre hazırladığı diyet programıyla bir diyetisyen, sana sağlıklı kilo vermede yol gösterecek en doğru adres olacak.

Bol Su İç


“Su hayattır” sözü bir klişe değil. Su içmek, sağlıklı beslenme ve zayıflama yöntemleri arasında başı çekiyor. Yeterli miktarda içtiğin su; hem metabolizmanı hızlandırıyor hem de kalori yakmana yardımcı oluyor. Ufak bir ipucu: Yemeklerden önce içeceğin bir bardak su, sana kendini daha tok hissettirir ve daha az yemene yardımcı olur.

Egzersiz Yap


Zayıflama yöntemleri arasında en önemli adımlardan biri egzersiz yapmak. Spor hem bedenine hem de ruh sağlığına iyi gelecek. “Ben düzenli spor yapamam” diyorsan işe, yürüyerek başlayabilirsin. Taksi ya da aracını kullanmayı bırak ve yakın mesafelere yürüyerek gitmeyi dene. Sağlıklı bir yaşam için kararlıysan hemen bir spor salonuna yazıl ve uzman eşliğinde düzenli egzersize başla.

Kahvaltısız Olmaz


Günün ilk öğünü olan kahvaltı sağlıklı beslenme ve zayıflama yöntemleri listemizin olmazsa olmazı. Güne güzel bir kahvaltı ile başla ve yolda giderken hızla tüketilen yağlı hamur işlerini hayatından çıkar. Sabah, diyetisyenin önerdiği besinlerle yapacağın dengeli bir kahvaltı hem kendini dinç hissetmeni sağlayacak hem de seni tok tutacak.

Ara Öğünleri Kaçırma


Çoğumuzun alışkın olduğu, günde üç öğün yemek yeme alışkanlığı aslında sağlıklı beslenme ve doğru zayıflama yöntemleri arasında yer almıyor. Uzun süreler aç kalmak, ilk yemekte daha fazla besin tüketmene yol açıyor. Bu yüzden mümkünse öğün sayını artır ve beslenmeni ara öğünlerle destekle ama düşük kalorili ve sağlıklı şeyler ye!

Az Yağlı ve Protein Ağırlıklı Beslen


Türk mutfağı çok geniş ve lezzetli bir yelpazeye sahip. Bol yağ kullanmaksa mutfağımızda adeta bir gelenek. Doğru zayıflama yöntemleri ile sağlıklı beslenerek kilo vermek istiyorsan, yağlı yiyeceklerden kaçın. Gelelim proteine! Protein insan vücudunun adeta motoru. Bu yüzden sağlıklı beslenme için doğru miktarda ve doğru kaynaklardan protein almaya özen göster. Bitkisel proteine hayatında daha fazla yer ver.

Üç Beyazdan Kaç


Günümüzde birçok bilim insanı üç beyaz olarak anılan şeker, tuz ve beyaz un kullanımında dikkatli olunması gerektiğinde hemfikir. Beslenme alışkanlarını değiştirip daha az şekerli ve tuzlu yiyeceklere uyum sağlamaya çalış. Yemeklerinden ekmeği çıkartamıyorsan daha sağlıklı alternatiflerini tercih etmeye özen göster.

Uykuna Dikkat Et


Kaliteli bir uyku hem metabolizman hem de ruh sağlığın için gerekli. Mutlaka düzenli ve belli saatlerde, vücuduna yetecek sürelerde uyu. Düzenli uyku hem kilo vermen hem de gün içinde daha verimli olman için son derece önemli!