Çalışma koşulları içerisinde sürekli oturmak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle de oturduğumuz sandalyenin konforlu ve ergonomik olması önemli. Peki hangi çalışma koltuğunu alacağını biliyor musun? Cevabın hayırsa doğru yerdesin. Çalışma koltuğu tavsiyeleri için yazımızın devamına göz atabilirsin.Günümüzde evden çalışma kültürünün artmasıyla beraber çalışma dinamikleri de değişmeye başladı. Bununla birlikte artık ev ofisleri oluşturularak evlerde ofis kültürü yaratılmaya çalışılıyor. Sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı oluşturmak gün geçtikçe daha önemli bir hale gelmiş durumda. Masa, ofis ekipmanlarının varlığı önemli olduğu kadar çalışma koltuğunun da seçimi oldukça önemli bir role sahip. Uzun saatler oturmak zorunda kaldığımız bu sandalyelerin yanlış tercih edilmesi pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Özellikle bel, sırt ve boyun ağrıları rahatsız bir sandalye sonucunda artış olabiliyor. Dolayısıyla çalışma sürecinde doğru bir çalışma koltuğu daha verimli çalışmaya imkân tanırken ağrı gibi sorunlarla da karşılaşmanın önüne geçiyor. Bu yazımızda senin için nasıl bir koltuk tercih etmelisin konusuna değindik. İşte dikkat etmen gereken noktalar ve çalışma koltuğu tavsiyeleri!
Çalışma Koltuğunun Önemi
Pandemiyle beraber başlayan evden çalışma sistemi günümüzde de hala devam diyor. Çalışma sisteminde olan bu değişiklik hayatın her alanını da etkilemiş durumda. Özellikle de evde kendine ait bir çalışma alanı yaratmak gibi. Çalışma sürecini daha verimli bir hale dönüştürmek için çalışma sandalyesinin ergonomik olması oldukça önemli. Çalışma koltuğunun önemi, modern iş dünyasının uzaktan çalışma trendine ayak uydurmasıyla beraber artmakta. Çalışma koltuğu, iş performansını ve çalışan sağlığını doğrudan etkileyen kilit bir unsur olarak yer alır. İş saatlerinin uzun olmasıyla beraber uzun saatler oturmaya maruz kalmamızla birlikte sağlık problemleri de ortaya çıkabiliyor. Bunları minimize etmek ve ortadan kaldırmak için ergonomik bir çalışma ortamı oluşturulması gerekiyor. Bunlardan en önemlisi olan çalışma koltuğunun da ihtiyacına uygun bir şekilde seçmeye özen göstermelisin. Peki çalışma koltuğu nasıl seçilir? Haydi gel şimdi de onlara bakalım.
Çalışma Koltuğu Modelleri
Çalışma koltuğu modelleri, ihtiyacına, bütçene, tarzına göre değişiklik gösterebilir. Geniş bir yelpazeye sahip olan çalışma koltukları daha rahat bir çalışma ortamı oluşturmanın en önemli unsurlarından biri.  Ergonomik bir çalışma koltuğunda olması gereken başlıca özellikler; 360 derece dönme yeteneğine sahip olması gerekir, bel desteği, kol yüksekliklerinin ayarlanması, yükseklik ayarı gibi çeşitli özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler daha çok ofis koltuğu olarak bilinen modellerdir ve çalışanların bu tarz bir çalışma koltuğu tercih etmeleri tavsiye edilir. Döner koltuklar olarak da bilinen bu modeller çalışma sırasında daha rahat hareket olanağı sunması ve erişilebilirlik açısından tercih edilir. Bunun yanında tekerlekli fakat dönme özelliğine sahip olmayan çalışma koltuğu çeşitleri de tercih edilebilir modeller arasında yer alır. Hareket edebilir tabana sahip olan bu çalışma koltukları rahat hareket olanağı tanırken kişinin de sağlıklı bir oturma pozisyonunda çalışabilmesini destekler. Hareket kabiliyeti olmayan ama ergonomik açıdan çalışma uygun olan modeller de bulunuyor olup geniş bir seçenek sunuluyor. Dolayısıyla ihtiyaçlarını göz önüne alarak bu geniş yelpaze arasından kendine uygun çalışma sandalyesini bulabilirsin.
Çalışma Koltuğu Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
En iyi çalışma koltuğunu bulabilmek için dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Çalışma koltuğu seçimi önemli olup sağlıklı ve verimli çalışabilmek dikkatli olunması gerekiyor. Doğru bir çalışma koltuğuna sahip olabilmek için aşağıda verilen tavsiyeleri göz önüne almalısın.

1-Ergonomikliği Ön Planda Tutmalısın


Çalışma koltuğu tavsiyesinin başında sandalyenin ergonomikliği geliyor. Uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışanlar için ergonomik bir çalışma sandalyesi modeli tercih etmek oldukça önemli. Dolaysısıyla bel ve sırt desteğine sahip, yüksekliği ayarlanabilir ve vücudunuzu uzun vadeli destekleyecek bir çalışma koltuğu tercih etmelisin.

2-Kalite ve Dayanıklılık


Aldığın çalışma koltuğunu uzun vadede kullanmak istiyorsan malzeme kalitesi yüksek ve dayanıklı bir model tercih etmelisin. Özellikle nefes alabilir bir kumaşa sahip olması önemlidir. Böylece cildini rahatsız etmez. Aynı zamanda kolay temizlenebilir bir çalışma sandalyesi tercih etmelisin. Bunların yanında sağlam bir iskelet yapısının olması da oldukça önemli. Aşınma gibi olumsuzluklara maruz kalmadan uzun zamanlar kullanabilirsin.

3-Hareket Kabiliyeti ve Tabanı


Rahat çalışma koltuğu tavsiyesi istiyorsan hareket kabiliyeti olan bir model tercih etmelisin.  5 ayaklı tabana sahip olan çalışma koltuklarına öncelik tanımalısın. Bir çalışma koltuğunun 5 ayağa sahip olması daha iyi bir denge sağlar. Aynı zamanda tekerlekli modelleri tercih ederek de kolaylıkla hareket etmeyi sağlayabilir, çalışma alanını esnek ve verimli bir şekilde kullanabilirsin.

4-Ayarlanabilir Özelliğe Sahip Olmasına Dikkat Et


Çalışma koltuğunun ayarlanabilir olmasına dikkat etmelisin. Özellikle yükseklik, sırt yaslama ve kol yüksekliklerinin ayarlanabiliyor olması önemlidir. Böylece fiziksel ihtiyaçların doğrultusunda gerekli ayarlamaları yapabilir ve çalışma sandalyeni kendine göre kişiselleştirebilirsin. Üstelik bu durum sandalyeyi kullanacak farklı kişiler için de geçerli olup işlevsel bir kullanım alanı da yaratabilmene yardımcı olur.

5-Çalışma Alanına Uygun Olması


Çalışma sandalyesi tavsiyeleri arasında verilebilecek son öneri ise çalışma alanına uygun bir model tercih etmen. Rahatlığın ve ergonominin yanında estetik bir görünüm de oldukça önemli. Aynı zamanda çalışma alanına uygun bir çalışma sandalyesi daha motive edici bir faktör olacaktır. Bu nedenle renk, tasarım ve kumaş seçeneklerinde çalışma alanına uyumlu olup olmayacağı noktasında bir değerlendirme yaparak kişisel zevklerine uygun bir çalışma koltuğu tercih edebilirsin.
Tercih Edebileceğin 3 Çalışma Koltuğu
İhtiyaçlarına uygun bir çalışma koltuğunun nasıl olması gerektiğini inceledik. Şimdi bunlara uygun tercih edebileceğin 3 çalışma koltuğuna bakalım.  • Ikea Markus Çalışma Sandalyesi
İkea çalışma koltuk modelleri arasında öne çıkan Markus modeli, oldukça tercih ediliyor. Sırt kısmı ayarlanabilir ve sabitlenebilir özelliğe sahip olup gün içerisinde ihtiyaç duyduğun pozisyonda durabilmene yardımcı oluyor. Uzun yıllar kullanabileceğin bu model ergonomik yapısı ile öne çıkıyor. Ayarlanabilir ve hareket edebilir kabiliyeti ile de hareket alanını genişletiyor.  • Bürosit Banzai 2 Yönetici Koltuğu
En rahat çalışma koltuğu modelleri arasında yer alan bu çalışma sandalyesi, tasarımı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Alışılmışın dışında bir modele sahip olan bu koltuk oldukça da ergonomik. Ayarlanabilir sırt, boyun oturma açısı, kol desteği gibi alanları tamamen ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ayarlama yapabilmeni sağlıyor. Aynı zamanda sırt kısmında yer alan dolgular omurgada basınç oluşturmadan daha rahat çalışabilmeni sağlar.  • Seduna Thunder Pro Yönetici Koltuğu
En çok tercih edilen çalışma koltuklarından biri olan Thunder Pro, oturma süngerinin yumuşaklığı ile ön plana çıkıyor. Yüksekliği, kol kısımları ve sırtı ayarlanabilir özellikte olup kişiselleştirilebiliyor. Böylece daha rahat bir çalışma alanı oluşturuyor. Kaliteli yapısı sayesinde de uzun yıllar boyunca kullanabilmene yardımcı oluyor.
 
Çalışırken motivasyonunu yükseltmek için tavsiyeye ihtiyacın varsa Motivaston Tavan: Evden Çalışanlar İçin Çalışma Alanı Önerileri blog içeriğimizi okuyabilir, kendini motive edici alanlar yaratabilirsin.