Bazı insanlar bu sene kışın soğuğundan korunmak için çoktan evlerine kapanmışken, bazıları da bu dingin mevsime kavuşmayı iple çekiyorlar. Eşsiz manzaraları, ruhu dinlendiren kar beyazı, insanın içini ısıtan atmosferiyle huzurlu bir kış tatili için yola çıkmaya hazırlan. Tatilini rahat rahat geçir diye bu kış tatilinde ziyaret edebileceğin en güzel 5 rotayı senin için buldum! Kartpostal gibi bir kış tatili önerileri listesine hazır mısın?

Gölcük Tabiat Parkı


Bolu’nun güneyinde bulunan bu park merkeze 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Park, suni olarak yapılmış göl manzarasıyla meşhur. Göknar, kayın, gürgen ağaçlarının kar yağdığında oluşturduğu masalsı manzarayı kesinlikle görmelisin. Gölcük Tabiat Parkı’na kendi aracınla gideceksen şehir merkezinden seni yönlendiren levhalar ile parka kolaylıkla ulaşabilirsin. Eğer toplu taşımayı tercih edecek olursan şehir merkezinden kalkan Seben ve Kıbrıscık ilçe minibüsleri ile hayalindeki kış tatiline kavuşabilirsin.
 

Kapadokya


Hangi mevsim olursa olsun Kapadokya tek kelimeyle büyüleyici bir yer. Tüm bölgeyi gökyüzünden izleyebileceğin bir balonla havalanmak mutlaka yaşaman gereken bir deneyim. Kış aylarında bu deneyim, Kapadokya’nın üzerindeki beyaz örtüyle başka bir muhteşemliğe bürünüyor. Kapadokya’yı ziyaret ettiğin zaman, başlı başına bir dünya mirasına tanıklık edersin. Burada bulunan Göreme Açıkhava Müzesi, bu tanıklığını pekiştirecektir. M.S. 8. yüzyılda manastır yaşamına ev sahipliği yapan bu yer, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Bölge, kışın da oldukça keyifli bir şekilde gezilebildiğinden, kış tatili önerilerimde üst sıralarda!
 

Yedigöller


Manzara denince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Yedigöller’dir. Özellikle karlı geçen kış aylarında ziyaretçilerine alternatifi olmayan bir güzellik sunar. Göllerin ve ağaçların beyaz kar altında sonsuzluğa doğru uzanan görüntüsü, insana başka bir dünyadaymış gibi hissettirir. Burası kış tatili için seçebileceğin en doğru rotalardan biri. Ayrıca milli parkın yakınlarında otel ve konaklama tesisi imkânları mevcut.
 

Ayder Yaylası


Bu kış tatilinde farklı bir yol macerası arıyorsan sana harika bir önerim var: Yemyeşil doğasıyla görmeye alıştığımız Ayder Yaylası’nı bir de kışın görüp deneyimlemen. Ahşap evleriyle şirin bir kasabayı andıran bu sıcacık yer, kışın rustik ve nostaljik görüntüsüyle seni içine çekecek! Konaklamak için otellerin yanı sıra Ayder Yaylası’nın bungalov evlerini de tercih edebilirsin.
 

Lapland


“Eğer ben bu kışı yurt dışında geçirmek istiyorum” diyorsan sana masallardan fırlamış gibi gözüken bir önerim var: Lapland. Laponya. Lappi. Hangisini demek istersen. Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan bu küçük yerin varlığı bile mucizelere inanman için bir sebep. Icebreaker ile uçsuz bucaksız buzların arasında ilerleyebildiğin etkinliklerden, konaklama için cam iglolar seçebileceğin sınırsız bir kış rüyası Lapland. Bu masalın kötü yanı kimi zaman sıcaklıklar -35 dereceye kadar düşebiliyor. Sıkı giyinmeye söz verirsen, kış tatilini burada geçirebilirsin.