Bir film tadında başlayıp biten sürekleyici ve heyecanlı en iyi mini dizileri senin için derledim, mutlaka izlemelisin!

Kültürel alışkanlıklar üzerinden yürüyen tartışmalar, nesilleri her zaman meşgul etmiştir. Örneğin bir nesil, kendinden sonra gelen nesli az okumakla suçlayabilir. Özellikle Youtube'un popülerleşmesiyle beraber nesiller arası izleme alışkanlıklarında da çarpıcı değişiklikler olduğu görülüyor. Z kuşağının iki dakikalık videoları bile izlemekte zorlandığı biliniyor. Ama iyi bir izleyiciysen, iki saatlik bir filmin bir konuyu anlatmakta zaman zaman yetersiz olabileceğini iddia ediyorsan, bu liste tam sana göre! Mini dizileri uzun bir film olarak düşünebilirsin. Sezonlarca sürmeyen, tek bir hikâyeye odaklanan ve bir film tadında başlayıp biten en iyi mini dizileri senin için özenle derledim. 2020'ye girmeden hepsini bir solukta izleyebilirsin.

Chernobyl

chernobyl

1986 yılında, bugünkü Ukrayna'da gerçekleşen ve ülkemizi de etkileyen nükleer felaketi merkezine alan İngiliz-Amerikan yapımı bu mini dizi 2019 yılının en çok konuşulan işlerinden biri oldu. Dizi, gerçekçiliği ile ilgili çok sayıda eleştiriye maruz kalmış olsa da insanlık tarihinde görülmüş en büyük facialardan birini birçok yönüyle yansıtmayı başarıyor.

Patrick Melrose

patrick-melrose

Beş bölümden oluşan bu karanlık mini dizinin başrolünde, son yıllarda birçok yapımda görmeye alıştığın ve soyadını telaffuz etmekte zorlandığın yetenekli oyuncu Benedict Cumberbatch yer alıyor. David Nicholl'un aynı adlı roman serisinden uyarlanan dizi, Patrick Melrose'un farklı zamanlarda yaşadıkları olaylara odaklanıyor ve yansıttığı farklı dönemlerle izleyici büyülemeyi başarıyor. Yüzüne atılmış bir tokat hissi yaratan dizileri seviyorsan Patrick Melrose seni bekliyor.

Masum

masum

2017 yılında çekilen Türkiye yapımı bu mini dizi iddialı oyuncu kadrosu ve ilginç senaryosu ile izlenmeyi hak eden yapımlardan. Dizinin senryosunu da yazan Berkun Oya'nın Bayrak adlı oyunundan uyarlanan dizi, sakin bir kıyı kasabasının sıradan insanlarının karanlık sırlarına odaklanıyor.

Love, Death & Robots

love-death-robots

Birbirinden bağımsız 18 bölümden oluşan bu antoloji, animasyon ve bilim kurgu severlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Birçok farklı animasyon tekniği, etkili hikâye anlatımı ve soluk kesen temposu ile izlerken bir an bile pişmanlık duymayacağın bu derleme 2019 yılında herkesi çok heyecanlandıran işlerden biri oldu. Özellikle "Zima Blue" isimli bölüm çok konuşuldu. Hâlâ izlemediysen, haydi ekran başına.

After Life

after-life

The Office dizisinin de yaratıcısı olan Ricky Gervais'in yazdığı, yönettiği ve oynadığı mini dizi, izleyeni duygusal uçlara savuran ilginç bir yapım. Kendinizi göz yaşları içinde kahkahalar atarken bulabileceğin After Life kara mizahı yeniden tanımlıyor. Tek oturuşta baştan sona izlenebilecek harika bir alternatif.

Bonus: Şahsiyet

sahsiyet

Haluk Bilginer’e emekli adliye memuru Agâh karakteriyle 47. Uluslararası Emmy Ödülleri'nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandıran Şahsiyet dizisinin senaryosu Hakan Günday’a ait, yönetmenliğini de Onur Saylak yaptı. Bu mini diziyi izlemek için başka bir şey söylememe gerek yok sanırım. :)
Dizi keyfini katlayacak televizyonları Teknosa'da bulabilirsin.