Bisiklet ile değişimin bir parçası ol. Bisikletçi çocuk yetiştirmek istiyorsan çocuk bisikleti için ilk adımı sen at!

Bisiklet günümüzün medeniyet sembollerinden! Gönül istiyor ki her yerden bisiklet yolu geçsin. Böylece trafik azalsın, insanlar günlük hayatlarında egzersiz yapsın, hâliyle daha sağlıklı olsunlar. Yakıt harcamadan, doğayla dost bir şekilde ulaşım ihtiyaçlarını gidersinler. Bu, elbette hatırladığın o ilk çocuk bisikleti ile edinilebilecek bir alışkanlık. Bugünün tüm yetişkinlerinin zamanında bir çocuk bisikleti olmuş olsaydı, şehirler bugün bisiklet yollarıyla donatılmış olabilirdi. Artık çocuklara bisiklet sevgisi kazandırmanın zamanı geldi!
 

Rol Model Olmalı

Bisiklet ile değişimin bir parçası ol. Bisikletçi çocuk yetiştirmek istiyorsan çocuk bisikleti için ilk adımı sen at!

Erken Davran

Erken Davran

Bisiklet kullanırken çocukları oturtabileceğin pek çok çocuk koltuğu ve sepet modeli var. Bisiklet arkasına ya da önüne takılabilen bu koltuk ya da sepetlerle çocukları çok erken yaşta bisiklet keyfine alıştırabilirsin. Böylece çocuk bisikleti kullanacak yaşa gelene kadar bisiklet kavramı hayatına girmiş olur. 
 

Römork Bisiklet

Römork Bisiklet

Çocuk bisikleti için hazır olana kadar kendi bisikletine takabileceğin römork bisikletler var. Tek tekerlekli olan bu aparatı, kendi bisikletinin arkasına monte edebilirsin. Denge kurmayı öğrenene kadar pedal çevirmeye alışması için ona destek olabilirsin.

Denge Bisikleti

Pedal çevirme alışkanlığını römork bisiklet ile edindirebilirsen denge kurmayı öğrenmesi için onu özgür bırakabilirsin. Ayağının yere değdiği iki tekerlekli ve pedalsız bir küçük çocuk bisikleti bunun için çok uygun. Bir süre evin koridorunda bununla vakit geçirmesine izin verirsen faydasını göreceksin.

Onu Özgür Bırak

Çocuk bisikleti kullanabilecek, dengede kalabilecek kıvama gelince trafikten ve kalabalıktan uzak, güvenli bir yerde bisiklet kullanmasını sağlamalısın. Caddebostan sahili, Florya-Yeşilköy arasındaki bisiklet yolları ilk akla gelenlerden! Büyükada, Kalamış Parkı, Haliç-Balat, Samatya, Bakırköy-Zeytinburnu sahilleri, Belgrad Ormanı ve Ortaköy-Bebek hattı da doğru saatlerde denemeler için çok uygun.

Bağ Kurmasını Sağla

Bağ Kurmasını Sağla

Bisiklet lastiğini pompalamayı öğreterek başlayabilirsin. Çocuk bisikleti için minik el pompalarından edinirsen, lastikleri kontrol edip şişirmek görevini üstlenebilir, sorumluluk alır ve bisiklet ile arasında bir bağ oluşur. Zaman zaman atan zinciri güvenli bir şekilde yerine yerleştirmeyi, frenini sıkıp gevşetmeyi öğrendikçe bisiklet kullanmaktan daha çok keyif aldığını göreceksin.
 
Bisikletine, sevdiği çizgi film kahramanlarının etiketlerini yapıştırmak, bisikletini kendine özgü bir hâle getirmesi için onu teşvik etmek de iyi bir fikir olabilir. Çocuklar, kendi dokunuşlarının olduğu objeleri benimsemeye meyillidir. Bırak, bisikletini istediği gibi renklendirsin. Hatta bir sprey boyayla rengine renk katmasına bile izin verebilirsin.

Bisiklet önüne ya da arkasına takılan sepetler var. Belki de bunlardan alıp alışverişte kullanmasını isteyebilirsin. Bir orman gezisi sırasında çiçek toplayıp bisiklet sepetinde taşımak da çok hoşuna gidecektir.
 

Tour de Franc'ı İzlemek

Tour de Franc'ı İzlemek

Her sene Fransa’da gerçekleşen bu müthiş mücadeleyi, televizyonda birlikte izleyerek bisiklet kullanmanın ne kadar zorlu ama aynı zamanda ne kadar güçlendirici bir deneyim olduğuna şahit olun. Üzerine konuşacak çok şey olacak.

Çocuklar İçin Bisiklet Kulüpleri

Grup olarak yapılan etkinliklerin keyfi bir başka. Çocuklara bisiklet sevgisi kazandırmanın bir başka yolu da çocuk bisikleti kullanan diğer çocuklarla bir araya gelmesini sağlamak. Bunun için kurulmuş, çocukları hafta sonları ormanlarda bisiklet sürmeye götüren harika kulüpler var.

Bisiklet Taşıma Aparatı

En iyi çocuk bisikleti her an yanında olandır! Onun istediği ve güvenli olduğunu düşündüğün her yerde bisiklet kullanmasına olanak sağla. Başlarda kolay olmayacak ama inan buna değecek!
 

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?

Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.