Çocuğunuzun Özgüvenini Artırmanın İpuçları

Çocuğunuzun Özgüvenini Artırmanın İpuçları

Çocuk gelişimi uzmanları, çocukların en büyük ihtiyaçlarının özgüven duygusu olduğunu önemle vurguluyor. Öz güven, çocuğun kendini değerli hissetmesine ve kendine saygı duymasına neden olan bir duygu. Öz güven sahibi çocuk empati kurar, kendi sorumluluklarını üstlenir. Sevgisini, ilgisini ve düşüncelerini açıklıkla ifade edebilir. Öz güveni olan bir çocuk sağlıklı kararlar verebilir. Çocuğunun tüm hayatını derinden etkileyecek bu duyguyu artırmanın yollarına bakalım.

Zaman Ayır

Çocuk, anne babasının kendisine değer verdiğini hissetmek ister. Bu sebeple, birlikte geçirdiğiniz zamanlarda sadece ona ve oynadığınız geliştirici oyunlara odaklanman gerekir. Çocuk gelişimi uzmanları, birlikte masal ya da hikâye okumanın çocuğun duygularını anlamanın en iyi yolu olduğunu her fırsatta hatırlatıyor. 
 

Ciddiye Al

Yeni herhangi bir durum karşısında çocuğuna duygularını sor ve kendi duygularını da onunla paylaş. Duyguların keşfi, çocuk gelişimi açısından uzun vadede çok önemli bir adım. Duygularını sorgulamayı öğrenen çocuk, karşılaştığı olaylar karşısında içsel kargaşa yaşamaz, dengeli davranır. Başarısının seni ne kadar mutlu ettiğini paylaşmayı da unutma ve ona kendisiyle gurur duyduğunu ifade et. Bu, öz güveninin yanı sıra başarılarını da artıracaktır.  
 

Temas Kur

Tensel temas, kucaklama ve şefkat çocuk gelişimi için sihirli birer anahtar. Ebeveynleri tarafından kucaklanan çocuklar sevildiklerini hissediyor ve mutlu oluyorlar.  Temas kurmayı öğrenen çocukların öz güvenleri ve öz saygıları artıyor. Ayrıca bu yaklaşım sayesinde yakınlarıyla daha sağlıklı iletişim kurabiliyorlar. 
 

Sorumluluk Ver

Çocuğun bir işi başarmak için çalışmayı, mücadele etmeyi öğrenmesi çocuk gelişimi açısından çok önemli. Örneğin, çocuğun oyuncaklarını ya da odasını kendi toplayabilir. Yıkanması gerekenleri kirli sepetine kendi koyabilir. Bırak, çocuğun sorumluluklarını keşfetsin ve bu yolla öz güvenini artırsın.  
 

Yeni Kapılar Aç

Çocuğunun kendi yaratıcılığını ve yeteneklerini keşfetmesi için ona yeni kapılar aç. Bazı çocuklar sanata, bazılarıysa spora ilgi duyar. Çocuğunu yeteneklerini sergileyebileceği ve duygularını ifade edebileceği sanatsal aktivitelere yönlendir. Eğer çocuğun spor yapmaktan keyif alıyorsa, bunu hissettiğin anda, hangi spor dalına ilgisi olduğu hakkında onunla konuş. 
 

Özgür Bırak

Ebeveynler sıklıkla çocuklarının oyuncaklarına, kitaplarına, kıyafetlerine ve hatta dinleyecekleri müziklere müdahale etme ihtiyacı duyar. Onların bu kontrolcü davranışları çocuk gelişimi açısından çok zararlıdır. Çocuğunun özel alanına saygı duyduğunda, çocuğun önce sana güvenir, sonra kendine.  
 

Çocuk Gelişimi Kitapları

Son yıllarda çocuk gelişimi konusunda yüzlerce kitap yayımlandı. Tavsiye edeceğim üç kitabı severek okuyacağına ve birçok soruna yanıt bulacağına inanıyorum. İlki psikolog Leyla Navaro’nun Gerçekten Beni Duyuyor musun? adlı kitabı. Navaro’nun doğru iletişim kurmanın önemine değindiği bu kitabından çok değerli bilgiler edinebilirsin. 
Daniel J. Siegel ve Tina Payne Bryson'ın kaleme aldığı Bütün-Beyinli Çocuk adlı kitap ise duygusal zekânın gelişimine yardımcı olacak, kolay anlaşılır bir kılavuz niteliğinde. 
Psikolog Isabelle Filliozat ise Denemediğim Yol Kalmadı adlı kitabında çocukluğun ilk yıllarında en sık karşılaşılan sorunlara farklı açılardan yaklaşıyor. Bu kitapların sana en doğru biçimde rehberlik edeceğine şüphem yok. 
 

Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.