Çocuğunun sağlıklı ve mutlu bir yetişkin olması için bu önerileri okumadan geçme.

Çocuğunu en iyi biçimde yetiştirmek konusunda bebek bakımı kitaplarında anlatılmayan kaygılarının olması çok normal. Çocuğuna sadece genlerini değil, aslında alışkanlıklarını da aktarıyorsun. Bunlardan bazıları var ki çocuğuna ne kadar erken kazandırırsan ileride o kadar sağlıklı ve mutlu bir yetişkin olur.
 

Renkli Beslenmek

Renkli Beslenmek

Çocuğa yemek yedirmek başlı başına bir dert! Fakat renkli beslenme alışkanlığını miniklere aşılamak çok önemli. Gökkuşağı misali bir tabak, yemeği sadece eğlenceli yapmakla kalmaz, hem iştah açar hem de sağlık açısından faydalıdır. Böylelikle besin değeri yüksek ve kaliteli bir günlük beslenme diyetine bebeğini erkenden alıştırmış olursun. 
 

Aile Yemeklerini Önemsemek

Aile Yemeklerini Önemsemek

Günlük koşuşturmalar yüzünden herkesin farklı bir rutini olsa da çocuğunla aile bağlarını güçlendirmek için yemek sofrasına hep beraber oturmalısınız. Yapılan araştırmalar da bir aile yemeğini paylaşmanın çocuklar üzerinde hayli olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.
 

Her Gün Kitap Okumak

Her Gün Kitap Okumak

Çocuğunun oyun zamanının ve yatma zamanı rutinlerinin bir bölümünü kitap okumaya ayırabilir; onun sevdiği tür kitapları seçerek bunu bir angaryadan ziyade mutluluk ve hayal gücüyle ilişkilendirmesini sağlayabilirsin. Güçlü okuma becerileri geliştirmek, okuldaki ve gelecekteki başarısının önemli bir bileşenidir. 
 

Bol Su Tüketmek

Bol Su Tüketmek

Gazlı içecekler en ufak bir besin değeri olmayan bomboş, fuzuli kalorilerden fazlası değil. Öte yandan su, hiçbirimizin onsuz yaşayamayacağı hayati bir kaynak. Çocuğuna işin doğrusunu anlatarak, bol su içmenin şekerli içeceklere kıyasla neden çok daha mantıklı olduğunu kavramasına yardım edebilirsin.
 

Fiziksel Olarak Aktif Olmak

Fiziksel Olarak Aktif Olmak

Tüm çocuklar anne ve babalarının hareketlerini taklit ederek hayatın ısınma turlarını atar. Her şeyden önce seni aktif ve dinç görmeli ki bebeğinin ilham kaynağı sen ol. Kendin için buna ayıracak vaktin yoksa bile çocuğunu hareketli bir yaşam için teşvik edebilirsin. 
Her çocuk sporu sevmeyebilir. Belki de yalnızca henüz seveceği sporu bulamamıştır. Denemeye devam etmesini sağlayabilir; yüzme, okçuluk veya jimnastik, hatta pilates gibi farklı farklı aktivitelerle tanışmasına yardım edebilirsin. 
 

Gıda Etiketlerine Bakmak

Gıda Etiketlerine Bakmak

İşte büyük küçük herkesin aslında mutlaka edinmesi gereken bir alışkanlık daha. Çocuğuna gıda etiketlerinin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu anlatabilirsin. Buna markette birlikte satın aldığınız bir paketli ürünün porsiyon başına miktar değerlerini göstererek başlayabilirsin. Ayrıca nelerin doğal, nelerin yapay olduğunu, katkı maddelerinin amacını erken yaşta kavraması bu konuyla ilgili bilinç geliştirmesinde çok etkili olacaktır.
 

Kahvaltıyı Atlamamak

Kahvaltıyı Atlamamak

Yemek zamanlarında düzenli saat rutinlerinin kullanılması, çocuğunun ileriki yaşlarda bu alışkanlığı sürdürmesine yardımcı olur. Ona her şeyden önce, güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamayı öğretmelisin. Onu güçlü tutmaya yardımcı olacak, pek çok kronik hastalığı uzak tutacak kahvaltıyı atlamayacağına emin olmalısın.
 

Kanepe Patatesi Olmamak

Kanepe Patatesi Olmamak

“Couch potato” denen, tüm vaktini elde kumanda tv karşısında tıkınarak geçiren bir çocuk bunu yaparken “mutlu” gibi görünse de, araştırmalar pek de öyle demiyor. Buna göre günde bir veya iki saat televizyon izleyen çocuklar, pek çok sağlık sorununa daha yatkın oluyorlar.
 

Pozitif Kalmak

Pozitif Kalmak

İşler yolunda gitmediğinde çocukların cesareti daha kolay kırılır. Halbuki çocuklar da olumlu düşünmekten en az yetişkinler kadar faydalanabilirler. Yanlış yaptığında, kötü bir deneyim yaşadığında, cesareti kırıldığında ona bu olaya hangi pozitif açılardan bakabileceğini gösterebilir, vazgeçmek yerine ilerlemesi için onu cesaretlendirebilirsin. 
 

Arkadaşlarla Zaman Geçirmek

Arkadaşlarla Zaman Geçirmek

Arkadaşlarla oynayıp vakit geçirmek çocuklara iletişim, iş birliği ve problem çözme gibi değerli sosyal becerileri öğretir. Çocuğunu çeşitli arkadaşlıklar geliştirmeye ve sık sık arkadaşlarıyla oynamaya teşvik edebilirsin. Bu, onun gelecek yıllar boyunca kullanabileceği yaşam becerilerini de iyileştirecektir. Hem tek başına hem de arkadaşlarıyla oynamaktan büyük keyif alacağı eğitici oyuncaklara yönlendirebilirsin. 
 

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?

Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.