Hayatın kendisi en büyük okul. Çocuk gelişimi için eğlenerek öğrenmek en güzeli. İşte birbirinden güzel öneriler!

Okul dışı dönemde öğrenmeye devam etmek çocuk gelişimi için önemli. İstatistikler, çocukların yaz boyunca iki aylık matematik, bir aylık okuma becerilerini kaybettiklerini ortaya koyuyor. Bunun yaşanmaması için devamlı ders çalışmak elbette bir seçenek. Ancak çocukların da tatile ihtiyacı olduğunu unutma. Hem farkında olmadan öğrenmek, öğrenmenin en güzel hâli. Bunun için ders çalışmak ya da okul döneminde öğrendiklerini ezberliyormuşçasına tekrar etmek anlamsız. Uygulamalı olarak öğrenmesini sağlamaksa iyi bir fikir. Ona bunun için doğru ortamlar sunabilir, senin de keyif alacağın oyunlar icat edebilirsin.

Alışveriş Listesi Oluşturmak

Birlikte market listesi oluşturmak çocuk gelişimi açısından son derece faydalı. Her şeyden önce kalemi kâğıdı eline almasını ve bir liste yaparken sana yardım etmesini sağlayabilirsin. Meyve-sebze, soğuk ürünler, temizlik ürünleri, bakliyat gibi kategoriler oluşturmasını sağlayarak işe başlayabilirsin. Daha sonra bu kategorilerin altını birlikte doldururken neyin meyve, sebze ve bakliyat olduğunu öğrenmeye sıra gelebilir. Hangisinden kaçar tane ya da kaç litre gerektiğini tartıştığınız sırada sayıları ve ölçüleri tekrarlamış olur. Bu arada çocuk gelişimi açısından en önemli konu, onunla bir yetişkin gibi konuşmak. Öğretir ya da hatırlatır bir tavır takınmak yerine samimi bir şekilde onun yardımına ihtiyacın olduğunu hissettirmelisin. Üstelik evde neyin, ne kadar tüketildiğini öğrenmesi, ileride ev ekonomisiyle ilgili fikir oluşturması açısından da önemli. Liste yapmak yazı yazmayı, sayı saymayı, ölçüleri, meyve sebze isimleri öğrenmesini sağlayacaktır. Hatta hangi meyvenin hangi mevsimde çıktığına dair yapacağınız konuşmalar bilgilerini zenginleştirecektir.
 

Bozuk Paraları Toplamak

Evdeki bozuk paraları toplayıp saymasına izin ver. Birlikte çıkacağınız alışverişlerde zaman zaman ondan uzaklaş ve tek başına alışveriş yapmasına izin ver. Çocuk gelişimini destekleyen bu yöntemle bırak para üstünü sayarak almayı öğrensin, kendine güveni artsın ve toplama çıkarma bilgisi pekişsin. Neyin, ne kadara satın alındığını öğrenmek, hayata dair kafasında bir fikir oluşmasını da sağlayacaktır.
 

Kendinden Küçüklere Ve Yaşlılara Kitap Okumak

Eğer küçük kardeşi varsa ve gece yatmadan önce kitap okuma görevini ona verirsen bir taşla birkaç kuş vurursun. Bu yöntemle küçüğün ihtiyacı karşılanır, büyük ablalık ya da ağabeylik sorumluluğunu almış olur ve aralarındaki bağ güçlenir. Eğer bir kardeşi yoksa, haftanın belirli günlerinde anneannesine, dedesine ya da çevrede okuma güçlüğü çeken birine kitap okuması için onu yüreklendirebilirsin. Unutma, çocuk gelişimi açısından kendisinin işe yaradığını hissetmesi, kitap okuma alışkanlığı edinmesi kadar önemli.
 

Ülke Oyunu Oynamak

Çocuğunun ilgisini çekecek bir ülke belirle. Örneğin Meksika! Bir hafta boyunca Meksika ile ilgili çizgi filmler izlesin. Speedy Gonzales’i tanısın. Bu ülkede kocaman şapkalar takıldığını, bunlara Sombrero dendiğini, burada acı yendiğini, en ünlü yemeklerinin taco olduğunu öğrensin. Yine bu ülkeyle ilgili ona resimli bir kitap al ve birlikte internet araştırması yapın, resimlere bakın. Orada yaşayanları, binaları, arabaları, bitkileri, hayvanları görsün. Frida’yı tanısın. Onun gibi resim yapmayı denesin. Birlikte internetten Meksika usulü bir yemek tarifi bulun. Malzeme listesi yapıp, market alışverişine çıkın. Birlikte yemek hazırlayın. Yemek yaparken ölçüleri o hesaplasın. Tüm hafta boyunca o ülke müziklerini dinleyin, o ülkenin danslarını internetten izleyip taklit etmeye çalışın ve bir hafta sonra ülke değiştirin! Aynı şeyleri bu kez başka bir ülke için yapın. Bunun ne kadar öğretici bir etkinlik olduğuna sen de şaşıracaksın.
 

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?

Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.