Özenle seçilmesi gereken bebek giyiminde, minikleri rahat ettirecek ipuçlarını anlattım.

Bebek giyimi alışverişi, kuşkusuz çok zevkli ve mutluluk verici bir alışveriştir. Mini mini kıyafetlerin, şirin mi şirin ayakkabıların arasında dolaşırken hepsini alası gelir insanın! Yine de bebek için alışveriş yaparken onun hassas tenine, gelişmekte olan narin vücuduna uygun kıyafetlerin seçilmesi çok önemli. Sen de bebek giyimi konusunda bu 7 konuya dikkat ederek daha doğru bir alışveriş yapabilirsin.

Giysilerin Kumaşı

Giysilerin Kumaşı

Her şeyin %100 pamuklu olması gerekiyor. Zamandan ve enerjiden tasarruf için, ütü isteyen kıyafetlerden kaçınabilirsin. Yünlü giysiler için bebek yünlerini tercih edebilirsin. Giysi etiketleri kaşındırabilir. Rahatsızlık ve tahrişi önlemek için bunları kesebilirsin.

Yıkama ve Hijyen

Yıkama ve Hijyen

Bebeğine kıyafet satın aldıktan sonra, ilk kez giydirmeden önce mutlaka yıkamalısın. Özellikle bebek çamaşırları bebek deterjanı ile yıkanmalı (tercihen sıvı deterjan). Yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmaman gerektiğini de unutma.

Güvenliğe Dikkat

Güvenliğe Dikkat

Yenidoğan (0-3 ay) döneminde, mevsim kış bile olsa şapka ve eldivenle uyuması güvenli değil. Bebek kıyafetinde yutma ve boğulmaya sebep olabilecek küçük parçaların olmamasına (düğme, boncuk, bağcık, kurdele gibi) çok dikkat etmelisin.

Vücut Sıcaklığı

Vücut Sıcaklığı

Bebeğini asla çok kalın giydirmemeye özellikle dikkat etmelisin. Yeni doğduğu zaman, senin giydiğinden bir kat fazlası, yenidoğan döneminden sonra ise sen ne giyiyorsan o kadar kalınlıkta giydirmen yeterli olacaktır.

Fiyat-Performans

Fiyat-Performans

Alışveriş yaparken bebeklerin hızla büyüdüğünü unutma, kıyafetlerin sadece birkaç ay giyileceğini göz önünde bulundurduğunda bütçeni planlaman daha kolay olur. Ayrıca kıyafetler küçüldüğü zaman arkadaşlarının ya da tanıdıklarının miniklerine vermeyi düşünebilirsin.

Minik Ayaklar

Minik Ayaklar

Bebek yürümeye başlayıncaya kadar ayakkabı giydirmek doğru değil. Çorap-patikler bu süreçte bebeğin sağlıklı bir ortopedi gelişimi için daha iyi. Yürümeye başlayınca, çıplak ayakla yürüyemeyeceği ortamlarda, doğal malzemeden, yumuşak tabanlı bebek ayakkabıları giydirebilirsin.

Uyku Zamanı

Uyku Zamanı

Bebeği geceleri çok kalın giydirerek yatırmamaya dikkat etmelisin. Üşümemesi için ince bir kat pijama üstüne, uygun kalınlıkta bir uyku tulumu giydirebilirsin. Çok sıkı, vücudu fazla saran kıyafetlerden kaçınıp, hava alabilecek rahatlıkta gece giysilerini tercih edebilirsin.
 
Bebeğinin giyimine tepeden tırnağa özendiğini biliyorum. Her ihtiyacını yılın dört mevsimi karşılayacak en güzel bebek ve çocuk giysilerini Soobe’de bulabilirsin.
 

Senin için seçtiğim diğer içeriklere göz atmak ister misin?

Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.