Bebeğini Araba Koltuğunda Nasıl Rahat Ettirirsin?

Bebeğini Araba Koltuğunda Nasıl Rahat Ettirirsin?

Bebek oto koltuğu, güvenli seyahatler için sahip olman gereken en önemli demirbaşlardan biri. 2010 yılından itibaren ülkemizde boyu 1 m. 35 cm’den ve kilosu 36 kg’dan az çocuklar için çocuk oto güvenlik koltuğu zorunlu hâle getirildi. Ceza yaptırımı olması sebebiyle de ebeveynler için bebek oto koltuğu bir zorunluluk hâline geldi. “Pahalı olan her zaman daha iyidir” yanlışına düşmeden çocuğunun yaşına, kilosuna ve arabana uygun bir koltuk seçmeye dikkat etmelisin. Bebek oto koltuğu ile güvenli bir yolculuk temel amaç ama bebeğinin rahatlığını sağlamak da çok önemli. Bebeğinin hem güvende hem rahat seyahat etmesi için dikkat etmen gereken bazı noktalar var. 
 

Bebek Oto Koltuğu Seçerken

Büyüme hızını düşünürsen, bebeğinin boyuna ve kilosuna uygun bir bebek oto koltuğu alsan da kısa bir süre sonra yenisine ihtiyaç duyman gerekebilir. Bebeğine küçük gelmeye başlayan bebek oto koltuğu, onu bir süre sonra rahatsız edecektir. Bu yüzden sırt, baş ve boyun bölümlerinin yanı sıra oturma alanı da ayarlanabilir olan bir bebek oto koltuğu seçersen, bebeğine rahat bir pozisyon yaratman hiç de zor olmayacaktır. Eğer bebeğin yolculuk sırasında uyumak isterse koltuğu kolaylıkla yatay pozisyona getirebilirsin. Oturmak istediğinde de dikey pozisyona getirerek kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilirsin. Uyku pozisyonuna da getirilebilen bebek oto koltuğu senin de başyardımcılarından biri olacak. 
 

Bebek Oto Koltuk Kılıfının Önemi

Bebek oto koltuk kılıfının kalitesi de dikkat etmen gereken diğer bir nokta. Bebeğinin narin cildini rahatsız etmeyen, yazın terletmeyen ve kışın üşütmeyen kaliteli bir kılıf seçmen çok önemli. Genellikle kalın penye ve havlu kumaşlardan üretilen, terletmeyen ve yıkanabilir kılıflar, bebeğinin terlemeden rahatça seyahat etmesini sağlar. Dolayısıyla, bebek oto koltuğu direkt bebeğinin tenine temas ettiği için bu tarz sağlıklı kumaşlar onun tenine zarar vermeyecektir. Kılıfın kalitesinden emin olduktan sonra mutlaka bebeğine kıpırdama ve manevra alanı kalıp kalmadığına dikkat etmelisin. Eğer bebeğin bebek oto koltuğu içinde kolayca kıpırdayabiliyorsa her şey yolunda demektir. 
 

Aksesuarlar

Bazı bebek oto koltuğu modelleri, fiyatına ve kalitesine göre bazı aksesuarları da içerebiliyor. Bebek oto koltuğu aksesuarları küçük detaylar olmasına karşın, bebeğin güvenliği ve konforunda çok önemli etkilere sahip. Bazı bebek oto koltuğu modelleri sineklik, boyun koruyucu, destek minderi gibi aksesuarlar içeriyor ve bu tarz aksesuarlar bebeklerin araçta hem daha güvenli hem de daha rahat olmasını sağlıyor. Bebeğinin başını çok sıkmayacak boyunluklar ve boyun koruyucular rahatça boynunu hareket ettirmesine olanak sağlarken, bir ani frende boynuna zarar vermeyecek güvenli bir mesafe de bırakıyor. Bunların yanı sıra alacağın bebek oto koltuğu iç pedler, ekstra bel destek minderleri, yumuşak dolgulu vücut ve baş destek minderleri, göğüs ve kemer tokası pedleri gibi aksesuarlar içeriyorsa kendini güvende hissedebilirsin. 

Tam ihtiyacına yönelik birbirinden güzel bebek oto koltuğu ve aksesuarları için buraya bakmayı unutma. 

 

Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.