5 Adımda Doğru Biberon Seçimi

5 Adımda Doğru Biberon Seçimi

Piyasada sayısız boy, biçim ve çeşitte malzemeden bulabileceğin biberonlar alışveriş esnasında kafanı karıştırabilir. Biberon seçiminde nelere dikkat etmen gerektiğini merak ediyorsan, sana yardımcı olabilecek bu ipuçlarını takip edebilirsin.
 

Marka Seçimi

Marka Seçimi

Markadan kasıt kesinlikle en pahalı biberon markalarına yönelmen değil. Tam tersi, aylar ilerledikçe çok sayıda ve değişik türde biberona ihtiyacının olacak. Bebeğinin sevip kabul edeceği biberonu bulana kadar biraz deneme-yanılma yapman gerekeceği için piyasada en kolay bulacağın markayla başlaman çok yerinde olur. Aynı şekilde, markaların değişik boy ve çeşitlerde seçenekleri bulunduğundan, süt pompanla da uyumlu olduğundan emin olmak isteyebilirsin.
 

Biçim ve Malzeme

Biçim ve Malzeme

Biberon başlığı genellikle kubbeye benzer bir yapıda olsa da sütün geldiği uç kısmının şekli modelden modele değişir. Yuvarlaktan ziyade düz uçlu biberonlar özellikle yenidoğan bebeklerin damak şekline göre tasarlanmıştır. İlk dönemlerde düz meme uçlu bir biberonu tercih edebilirsin. Malzeme olarak silikon, latekse kıyasla daha sert olmasına rağmen, kullanım ömrü ve nispeten daha sağlıklı (alerji riski düşük) oluşuyla mantıklı bir seçim olabilir.
 
 

Cam Mı Plastik Mi?

Cam Mı Plastik Mi?

Her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Cam biberonlar daha sağlıklı ve hijyenik oldukları gibi koku da yapmazlar. Kolay kolay da eskimezler.  Fakat hem bebeğinin tutması hem de senin çantan için ağır olması bir yana, kolaylıkla da kırılabilirler. Plastik bir biberonu ise hem sen hem bebeğin daha rahat taşırsınız. Kırılma riski yoktur. Ama sonuçta plastiktir ve bir süre sonra sararıp koku yapmaya başlar. Yani seçim biraz sana kalıyor. Plastik demişken, polipropilen (PP) ve polietersulfon (PES) malzemeden olmayan biberonları asla tercih etmemelisin.

Biberon Ucu

Biberon Ucu

Bebekler meme ucunu dil ve damak arasına sıkıştırıp vakumlama hareketiyle süt emerler. Bu, onların dil, damak ve yanak kaslarının gelişimi için son derece önemlidir. Eğer yeni doğmuş bir bebeği emişi kolay bir biberona alıştırırsan hem kasları gelişmez hem de çekişi daha zor geleceği için anne memesini istememeye başlar. Zor emilen biberonlar anne memesiyle daha çok benzeştiği için, hem emzirmeye hem de gerektiğinde biberonla beslemeye devam edebilirsin.
 

Ergonomi Önemli

Ergonomi Önemli

Son olarak, biberonun tutuşu rahat olmalıdır. Bebeğinin eline ve ağzına tam oturan biberonu bulman için yine biraz deneme-yanılma yapman gerekebilir. Kaldı ki aylar ilerledikçe biberonun boyutu da değişecektir. Aynı markadan gidersen sorun yaşama ihtimalin azalır. Bir başka önemli konu da, biberonun ergonomisinin kolay temizlenmeye müsait olmasıdır. Biberon temizleme gereçlerinin bu noktada çok faydasını görebilirsin.
 
İster yenidoğan ister daha büyük olsun, bebeğin için en güzel biberonları kalite ve çeşitlilik avantajıyla her zaman Joker’de bulabilirsin.
 

Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.